26. mája, 06:15

Rusi sa poučili, Ukrajinci sú v najhoršej fáze vojny od prvých týždňov. Čo o vyhliadkach frontu na Donbase hovoria experti

Rusi sa poučili, Ukrajinci sú v najhoršej fáze vojny od prvých týždňov. Čo o vyhliadkach frontu na Donbase hovoria expertiRuský vojak na Ukrajine. Foto: Twitter

Ruské sily sa podľa expertov v posledných týždňoch poučili zo svojich chýb a bojujú podľa vlastnej doktríny. Východnú Európu možno čaká vyčerpávajúca materiálna vojna, ktorá v súčasnosti nemá vopred daného víťaza.

Denník Štandard v stredu podrobne informoval o začatí novej ruskej ofenzívnej operácie v Donbase, ktorej pravdepodobným cieľom je obkľúčenie ukrajinských síl v státisícových mestách Severodoneck a Lysyčansk. Ruský postup v tejto oblasti v stredu pokračoval, pričom sa začali objavovať prvé hodnotenia expertov týkajúce sa jeho príčin a možností.

Okresné cesty ako životodarné tepny

Podľa kanadského novinára Neila Hauera, ktorý sa už niekoľko týždňov nachádza v blízkosti frontu, sa predzvesťou ruskej ofenzívy stalo obsadenie strategicky dôležitej obce Popasna 8. mája. Cieľom ruských útočných operácií je podľa jeho slov odrezanie dvoch cestných komunikácií, ktoré spájajú mesto Bachmut s Lysyčanskom a Severodoneckom. Obe mestá, na okraji ktorých prebiehajú pouličné boje, sú poslednými silnými pozíciami ukrajinskej armády v Luhanskej oblasti.

Obe okresné cesty T-1302 cez Soledar a T-0513 cez Siversk v stredu bezprostredne ohrozovali postupujúce ruské sily, pričom niektoré úseky T-1302 mali ovládnuť ešte v utorok večer.

Súčasný smer ruských ofenzívnych operácií. Zdroj: Illia Ponomarenko: https://twitter.com/IAPonomarenko/status/1529397017633505281

Mesto Soledar samotné sa podľa Hauera fakticky už ocitlo na frontovej línii a v stredu už bolo obkľučované. „Situácia je zložitá. K ostreľovaniu dochádza veľmi blízko. Pripravujeme sa teraz v Bachmute,“ uviedol podľa jeho slov ukrajinský vojak menom Arťom. Ukrajinskí obrancovia medzitým údajne v okolí Bachmutu kopú nové zákopy a v lesoch na sever od mesta za zhromažďuje ukrajinská bojová technika.

Hauer v tejto súvislosti varuje, že skúsené a dobre vycvičené ukrajinské sily v Severodonecku a Lysyčansku sú odkázané už len na trasu T-0513, pričom Rusi začínajú nové ofenzívne operácie na viacerých úsekoch frontu naraz. Do ich rúk už malo medzitým padnúť aj strategicky dôležité mesto Lyman.

Rusko začína postupovať podľa vlastnej doktríny

Podľa vplyvného twitterového blogera Jomini of the West, ktorý stojí za vojenským podcastom Fortuna, umožnili ruský postup dva hlavné faktory – riadenie sa vlastnou vojenskou doktrínou a lepšia logistika. Rusom sa podľa jeho slov pri Popasnej podarilo efektívne nasadiť takzvané malé operatívne skupiny (po anglicky: operational maneuver group – OMG), zložené z ich najskúsenejších jednotiek, ktoré napadli druhú obrannú líniu Ukrajincov a dokázali urobiť prielom smerom k obci Soledar na západe a k mestu Lysyčansk na severe.

(viac…)

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.