Muž a žena s ochranným rúškom sa prichádzajú zaočkovať vakcínou proti ochoreniu COVID-19 do vakcinačného centra v Jeruzaleme v pondelok 4. januára 2020. Foto: TASR/AP

Svet fascinuje, ako rýchlo Izrael očkuje svojich obyvateľov proti koronavírusu. Aspoň jednu dávku vakcíny dostalo už vyše 20 percent Izraelčanov. Židovský štát tým zanecháva za sebou všetky ostatné krajiny.

Aj Británia a Spojené štáty, ktoré začali s vakcináciou zhruba v rovnakej dobe ako Izrael, naočkovali zatiaľ iba dve percentá populácie. Rovnako Dánsko, ktoré je premiantom Európskej únie. V Nemecku, ktoré malo naplánované očkovací poriadok na minúty, dostalo aspoň jednu dávku nejakých 0,73 percenta obyvateľov. V Česku, ktoré je len o málo väčšie ako Izrael, je to 0,19 percent. V čom sa teda skrýva úspech Izraela?

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu (vľavo) po prílete lietadla, ktoré priviezlo na palube viac ako 100 000 kusov prvej dávky vakcíny spoločnosti Pfizer 9. decembra 2020. Foto: TASR/AP

Po prvé, dokázal si zabezpečiť dostatočnú dodávku vakcín. Tento problém sužuje napríklad Európsku úniu. Vzhľadom k tomu, že výrobcovia vopred avizovali, že o poradí dodávok bude rozhodovať aj ich veľkosť a Izrael musel súťažiť s takými kolosmi, ako sú USA a EÚ, chcelo to istú dávku vyjednávacieho umu. Iste, svoju úlohu hralo to, že Izrael ponúkol za vakcíny oveľa viac než ostatné štáty, dvakrát až trikrát viac, ako je bežné. Dobre si uvedomuje, že žiadna finančná cena za rýchle vypadnutie z cyklov lockdownu nie je premrštená. U konšpiratívnejšie založených ľudí sa tiež rozšíril názor, že tomu napomohli sympatie židovského šéfa firmy Pfizer, ktorá vakcíny Izraelu poskytla.

Zdá sa však, že hlavným dôvodom, prečo Izrael dosiahol preferenčný prístup, je jeho súhlas pôsobiť ako prípadová štúdia. Izraelskí predstavitelia presvedčili hlavne Pfizer, ale aj konkurenčnú Modernu, že sú dokonalou krajinou pre testovanie distribúcie vakcín, ktoré musia byť po celý čas v hlbokom mraze. Výmenou za to poskytne Pfizeru dáta a detaily o očkovaní, vrátane vedľajších účinkov, účinnosti, času potrebného na vytvorenie protilátok, rozdiely v reakcii na základe veku, pohlavia a tak ďalej. Pfizer a ďalší zdravotní experti tak dúfajú, že Izrael poslúži ako príklad pre ďalšie štáty.

Očkovanie proti ochoreniu COVID-19 v izraelskom meste Ramat Gan 3. januára 2021. Foto: TASR/AP

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.