29. mája, 06:32

Slovenská skúsenosť života v pravde je pre postkomunistický svet stále dôležitá, vraví konzervatívny autor Weigel

Slovenská skúsenosť života v pravde je pre postkomunistický svet stále dôležitá, vraví konzervatívny autor WeigelJán Pavol II. v roku 1995 na návšteve Slovenskej republiky. Foto: TASR/Vladimír Benko
Anna Čujová Študentka ekonómie.

Talianske raňajky sa jedia na dve zahryznutia do cornetta, s kapučínom v ruke a v dobrej spoločnosti. Pritom to nie je nejaké dlhé vysedávanie, ale rýchly rituál, ktorý sa odohráva postojačky priamo pri barovom pulte. V Ríme takto – al banco – môžete raňajkovať s hocikým.

George Weigel, americký konzervatívny autor, okrem iného napísal aj biografiu o pápežovi Jánovi Pavlovi II., a politický analytik, navštívil Rím v máji. Prišiel sem študentom prednášať na Angelicum – Pápežskú univerzitu svätého Tomáša Akvinského. Spolupracovníčka Štandardu sa s ním pri takýchto raňajkách porozprávala o mladých ľuďoch, kulte poľského pápeža aj o úlohe cirkvi v dnešnom svete.

Slovensko má osobitnú úlohu pri budovaní Európy tretieho tisícročia.“ Sú to slová Jána Pavla II. rok po jeho návšteve našej krajiny v roku 1996. Existuje nejaký špeciálny dôvod, prečo by sa Slovensko mohlo považovať za dôležitú krajinu pre cirkev či Európu?

Každá krajina prináša do súčasného a aj budúceho sveta niečo charakteristické a dúfam, že to, čo do súčasnosti a budúcnosti Európy prinesie Slovensko, je svedectvo jej podzemnej katolíckej cirkvi v období komunizmu. Táto skúsenosť „života v pravde“ je pre postkomunistický svet naďalej veľmi dôležitá.

George Weigel. Foto: wikimedia/slowking

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.