25. mája, 12:51

Lengvarského progresívna kauza trvá. Prečo minister doteraz nedodržal slovo a čo z toho vyplýva

Lengvarského progresívna kauza trvá. Prečo minister doteraz nedodržal slovo a čo z toho vyplývaVladimír Lengvarský. Foto: Martin Baumann/TASR
Marián Kuna Filozof, univerzitný pedagóg.

Minister zdravotníctva svojím (ideológiou kontaminovaným) odborným usmernením o zmene pohlavia otvoril nový front kultúrnej vojny na Slovensku. Ak majú právo, veda a zdravý rozum túto bitku ustáť, je potrebné správne porozumieť (1) povahe usmernenia a (2) aktuálne dostupným možnostiam politického riešenia problému, ktoré toto usmernenie stelesňuje.

Pripomeňme si, čo sa vlastne stalo.

Minister Lengvarský pred pár týždňami podpísal odborné usmernenie ministerstva zdravotníctva na zjednotenie medicínskych postupov pri vydávaní lekárskeho posudku pri zmene pohlavia (ďalej len “OU“). Tento (inak nevinne pôsobiaci) podzákonný dokument umožňuje, ako správne napísal Vladimír Palko, že (aj) u nás už budú môcť „muži“ nielen menštruovať, ale tiež otehotnieť či porodiť deti.

Palko kresťanom v parlamente odkázal, aby Lengvarského odvolali, inak im hrozí „hanba veľká ako Himaláje“. Akcentoval pritom fakt, že byť ženou alebo mužom nie je vecou náboženstva, ale najmä zdravého rozumu a biológie. Ako sa teda ukazuje, Lengvarský – či už úmyselne, alebo z nedbanlivosti – zapríčinil jedno zásadné kultúrno-etické zemetrasenie.

Niekto môže závažnosť tohto problému prvoplánovo zľahčovať. Môže napríklad povedať, že sama skutočnosť, že (právny) muž je spôsobilý (ako biologická žena) otehotnieť a (právna) žena bude spôsobilá (ako biologický muž) oplodniť inú (biologickú) ženu, predsa nikoho na jeho právach neobmedzuje. A čo napríklad dieťa, ktorého (biologickou) mamou je „právny muž“: nemá ono právo, aby ho porodila žena, a nie muž?

Inak, je zaujímavé všimnúť si, koľko dodatočných vysvetľujúcich slov je potrebných na samotné predstavenie problému tak, aby bol vôbec pre čitateľa ako tak zrozumiteľný.

Problémov je však viac ako len fenomén „tehotného muža“. Zľahčujúci pohľad vyššie neobstojí najmä preto, že ignoruje fakt, že byť (právnou) ženou (ktorá je biologickým mužom) znamená disponovať všetkými právami, ktoré sú vyhradené iba ženám – či už ide o prístup do ženských spŕch, šatní, ženských oddelení pre výkon väzby či ženských oddelení nemocníc, alebo o osobitnú pracovnoprávnu ochranu žien a pod. Opak by mohla „právna žena“ (biologický muž) namietať ako neoprávnený zásah do „jej“ práv, respektíve diskrimináciu.

Prvé reakcie. Právo verzus progresívne excesy

(viac…)

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.