25. mája, 13:53

Budeme monitorovať, čo kupujete, jete a kam cestujete. Šéf Alibaby načrtol systém sledujúci uhlíkovú stopu

Budeme monitorovať, čo kupujete, jete a kam cestujete. Šéf Alibaby načrtol systém sledujúci uhlíkovú stopuJohn Michael Evans počas diskusie na Svetovom ekonomickom fóre v Davose. Foto: World Economic Forum (screenshot)
Samuel Kolesár Vysokoškolský študent a stážista v Štandarde

Spoločnosť Alibaba vyvíja pomocou najnovších technológií systém, ktorý by mohol každému merať individuálnu uhlíkovú stopu. Uviedol to na Svetovom fóre v Davose, ktorého nosnou témou je aj udržateľnosť, jej šéf John Michael Evans. Mnohým sa to však nepáči a na tento nápad sa zniesla vlna kritiky.

Horúcou oblasťou každoročného davoského stretnutia svetových lídrov, odborníkov a šéfov globálnych korporátov, o ktorej sa diskutovalo, bola otázka udržateľného rozvoja, dekarbonizácie a znižovania znečistenia a negatívnych dôsledkov na životné prostredie.

John Michael Evans, riaditeľ a prezident Alibaba Group, korporátu zameraného hlavne na obchodovanie, marketing a predaj, sa počas jednej z takýchto diskusií v Davose vyjadril, že jeho spoločnosť si ešte v roku 2021 vytýčila za cieľ znížiť do roku 2035 množstvo uhlíku v ovzduší o 1,5 gigatony. Prirovnal to k uhlíkovej stope, ktorú za dvanásť mesiacov vyprodukuje 350 miliónov áut. To, akým spôsobom by k tomu Alibaba chcela dôjsť, vyvolalo viaceré otázniky a aj studenú sprchu na sociálnych sieťach.

Sledovateľ individuálnej uhlíkovej stopy

„Prostredníctvom nových technológií vyvíjame pre spotrebiteľov možnosť merania vlastnej uhlíkovej stopy,“ uviedol Evans s dôvetkom, že technológia má zaznamenávať všetky dáta o tom, kam a ako spotrebitelia cestujú, čo jedia a tiež čo nakupujú.

(viac…)

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.