27. mája, 05:47

Hrdinovia, neonacisti či niečo medzi? Svet aj Slovensko rieši otázku, ako veľmi sa Azov zmenil

Hrdinovia, neonacisti či niečo medzi? Svet aj Slovensko rieši otázku, ako veľmi sa Azov zmenilFoto: YouTube

O vysoko problematickej minulosti ukrajinského bataliónu Azov v mediálnom priestore neexistujú pochybnosti. Po ruskej agresii voči Ukrajine sa však začali množiť názory, podľa ktorých spravili obrancovia Mariupola za svojimi neonacistickými začiatkami hrubú čiaru. Robí Kremeľ v súvislosti s ním búrku v pohári vody alebo by sme mali byť pri rehabilitácii Azovu nanajvýš opatrní? Táto otázka dokonca driemala aj v pozadí nedeľnej diskusnej relácie, v ktorej sa stretol expremiér Peter Pellegrini a ministerska spravodlivosti Mária Kolíková.

Od začiatku ruskej agresie voči Ukrajine v utorok uplynuli presne tri mesiace. Keď prezident Vladimir Putin v skorých ranných hodinách 24. februára oznamoval začiatok takzvanej špeciálnej vojenskej operácie, jedným z hlavných zámerov bolo denacifikovanie tohto susedného štátu.

Hneď na začiatok treba uviesť, že z medzinárodnoprávneho aj politického hľadiska neexistuje argument, ktorý by vedenie vojny proti druhej krajine – obzvlášť v tomto rozsahu – ospravedlňoval prítomnosťou krajne pravicového extrémizmu. Platí to bez ohľadu na veľkosť problému.

Faktom však je, že na Ukrajine boli a sú nacistické a nacionalistické prvky prítomné. V tejto súvislosti možno spomenúť okrajové politické strany Pravý Sektor alebo Sloboda, heroizovanie kontroverzného Stepana Banderu aj zo strany prozápadného exprezidenta Viktora Juščenka či organizovanie krajne pravicových vojenských táborov pre deti.

Momentálne najväčšiu pozornosť v tomto smere ale púta batalión Azov, ktorý až donedávna vzdoroval prevahe okupantov pri obrane ukrajinského prístavného mesta Mariupol. Sú však výčitky o jeho nacizme relevantné alebo ide o ďalšiu z rovín ruskej propagandy?

Časy, keď sa pätinou nacistov netajil ani hovorca

Azov vznikol v turbulentných časoch začiatkom júna 2014 po tom, ako ukrajinský minister vnútra Arsenij Avakov povolil vznik dobrovoľných polovojenských jednotiek. O financovanie skupiny zloženej nielen z Ukrajincov, ale aj z občanov mnohých iných štátov, sa postaral jeden z najbohatších oligarchov Ihor Kolomojskij. Presný počet jeho členov nie je známy, no súčasné odhady hovoria o 900 až 2 500 mužoch.

O vysoko problematickej povahe Azovu zo začiatku v podstate neexistovali žiadne spory. Veľavravná je už len jeho pôvodná vlajka. Symbol na nej vyobrazený pripomína germánsku runu eihwaz. Toto znamenie počas druhej svetovej vojny často používali nacisti, najmä nacistickí záškodníci Werwolfovci. Podobný vlčí hák používala vo svojom znaku aj 2. tanková divízia Waffen-SS „Das Reich“. Na vlajke bataliónu sa v pozadí nachádza aj okultistický a nacistami hojne využívaný symbol čierneho slnka.

Azov na začiatku pôsobenia viedol Andrij Bely Vozd (prezývka Biely vodca) Bileckyj, ktorý ešte v roku 2010 podľa britského denníka Guardian bez okolkov hovoril o tom, že úlohou ukrajinského národa je „viesť biele rasy sveta v záverečnej krížovej výprave… proti Semitmi vedeným podľuďom“.

(viac…)

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.