25. mája, 07:00

Matoviča treba dnes pochváliť

Matoviča treba dnes pochváliťFoto: Jakub Kotian/TASR

Igor Matovič je ľahkým terčom kritiky rôzneho druhu. Právom. Dnes ho však treba pochváliť.

Matoviča treba pochváliť za tri veci. Prvou je, samozrejme, to, že balíček, ktorý bol včera v noci schválený, výrazným spôsobom pomôže slovenským rodinám. Veľa sa hovorí, že sa priblížime ku krajinám ako Maďarsko a Poľsko, ktoré rodiny s deťmi výrazne podporujú už niekoľko rokov. Netreba však zabúdať, že podpora rodín s deťmi je omnoho vyššia aj v krajinách západnej Európy. Rakúsko, Veľká Británia, Švajčiarsko, Nemecko, teda krajiny, kde Slováci najviac migrujú, majú omnoho vyššiu podporu detí, ako má Slovensko.   

Dôvody na to sú jednoduché. Rodiny s deťmi majú vyššie výdavky a nižšie príjmy, aj preto sú jednou z najohrozenejších skupín spoločnosti, ktorá sa môže ľahko prepadnúť do chudoby. Na druhej strane štát deti a rodiny nevyhnutne musí podporovať, aby prežili schémy dôchodkového či zdravotného poistenia, aby sme sa nestali odkázaní na imigráciu, a aby ukázal, že mať deti a zakladať rodiny je dobré.

Slovensko rodiny s deťmi podporovalo málo a aj po schválení Matovičovho balíčka tu bude ešte stále viacero oblastí, kde bude potrebné zlepšiť podporu pre rodiny. No navýšenie finančnej podpory pre dieťa na približne 150 až 200 eur mesačne je veľkým krokom vpred a signálom, že rodina je niečo, čo spoločnosť chce podporovať.

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.