25. mája, 06:41

Ruská ofenzíva na Donbase sa rozbieha. Ukrajinci sa stiahli z viacerých území

Ruská ofenzíva na Donbase sa rozbieha. Ukrajinci sa stiahli z viacerých územíRuský T-80 v Mariupole. Foto: Twitter

Utorkový postup ruských síl bol v rámci takzvanej druhej etapy invázie na Ukrajinu nateraz bezprecedentný. Netreba ho však preceňovať.

Ešte pred necelým týždňom sa mohlo zdať, že „druhá fáza“ ruskej invázie na Ukrajinu, primárnym cieľom ktorej je vytlačenie ukrajinských obrancov z územia Donbasu, sa skončí pre Moskvu neslávne ešte skôr, než sa skutočne začne. Ukrajinským silám sa v polovici mája podarilo vytlačiť až takmer k spoločným hraniciam ruské sily, ktoré niekoľko mesiacov ohrozovali Charkov.

V rovnakom čase utrpela ruská armáda ťažké straty počas útoku ukrajinskej armády na pontónový most cez rieku Siverskyj Donec pri obci Bilohorivka. Išlo o jeden z najúspešnejších protiútokov ukrajinskej armády od začiatku vojny, pri ktorom boli zničené desiatky kusov ruskej bojovej techniky.

Zábery dôsledkov nepodareného pokusu ruskej armády o prekročenie rieky Siverskyj Donec pri obci Bilohorivka. Zdroj: Rob Lee, https://twitter.com/RALee85/status/1527347072935964673

Za posledných desať dní sa však situácia na bojiskách východnej Ukrajiny zmenila. Viacerí vojnoví reportéri už na začiatku týždňa informovali o tom, že situácia ukrajinských síl v oblasti začína byť vzhľadom na ruskú prevahu vo vzduchu a silu delostrelectva ťažko udržateľná. „Nezvládame ruské letectvo. Len dnes sme boli svedkami piatich leteckých útokov. Lietadlá lietali priamo nad našimi hlavami. Nemáme dosť síl na to, aby sme odrazili ruský útok,“ povedali v pondelok kanadskému novinárovi Neilovi Hauerovi policajti z východoukrajinského mesta Lyman.

Ruské univerzálne raketomety 9A52-4 Tornado pália na ukrajinské pozície pri meste Lyman v rámci prípravy na pozemný útok. Raketomety Tornado sú najmodernejším systémom tohoto druhu v ruskej armáde. Do služby boli zavedené v roku 2014. Zdroj: Rob Lee https://twitter.com/RALee85/status/1529133860369342465

Ten istý novinár niekoľko dní predtým informoval, že bol svedkom budovania nových obranných pozícií medzi mestami Bachmut a Kosťantynivka. „Mám pocit, že za niekoľko dní dôjde k zásadnému ruskému prielomu smerom od mesta Popasna,“ napísal v piatok. Útok na Lyman sa začal v pondelok, pričom ešte v ten deň padla severná časť mesta do rúk ruských síl. O deň neskôr sa začali ruské sily prebíjať cez ukrajinské obranné pozície na viacerých úsekoch frontu. Jedným z doteraz najúspešnejších sa stal práve útok smerom z Popasnej.

(viac…)

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.