24. mája, 15:31

Kissinger: Ukrajina by sa mala vzdať časti svojho územia

Kissinger: Ukrajina by sa mala vzdať časti svojho územiaFoto: Flickr.com

Bývalý americký minister zahraničných vecí Henry Kissinger na Svetovom ekonomickom fóre v Davose vyhlásil, že Ukrajina by mala byť pripravená vzdať sa časti svojho územia. Tvrdí, že spolu so Západom by sa nemala usilovať o porážku Ruska. V ten istý deň mal na fóre vystúpenie aj ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

O pár dní bude mať 99 rokov a stále vystupuje a formuluje odvážne stanoviská. Najnovšie bývalý poradca dvoch amerických prezidentov pre národnú bezpečnosť a bývalý minister zahraničných vecí Henry Kissinger vystúpil v Davose a otvoril otázku, ktorá je pre mnohých tabu. Podľa Kissingera by ale riešením vojny na Ukrajine mohol byť návrat k predvojnovému statusu quo. Tým by Ukrajina prišla minimálne o Krym a časti Donbasu, ktoré Rusi nepriamo kontrolovali. Tvrdí, že Ukrajinci by pri mierových rokovaniach mali ukázať „toľko múdrosti, ako ukázali heroizmu v bojoch“. Ak by sa vojna za oslobodenie celého územia Ukrajiny týkala aj týchto území, ktoré Rusi kontrolovali pred 24. februárom, podľa Kissingera by to už „nebolo o slobode Ukrajiny, ale o novej vojne proti Rusku samotnému“. Ďalej uviedol, že opomenúť ruskú pozíciu sily v Európe by malo katastrofálne následky. Rusko je podľa neho dôležitým štátom, ktoré je v rovnováhe síl v Európe už 400 rokov prítomné.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ešte pred Kissingrom v Davose uviedol, že spomedzi ruských predstaviteľov je ochotný sa stretnúť a rokovať o ukončení vojny na Ukrajine iba s ruským prezidentom Vladimirom Putinom. Kissinger o účastníkoch vojny povedal, že „strany by sa mali zísť k mierovým rozhovorom počas nasledujúcich dvoch mesiacov“.

Kissinger vyjadril aj svoje presvedčenie, že Ukrajina mala byť mostom medzi Európou a Ruskom. „Teraz, keď vzťahy naberajú iné kontúry, môžeme vstúpiť do priestoru, kde je deliaca čiara prekreslená a Rusko úplne izolované,“ vyhlásil.

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.