26. mája, 06:15

Čínske ponaučenie z ruskej vojny

Čínske ponaučenie z ruskej vojnySi Ťin-pching. Foto: TASR/AP

Spojené štáty sa dlhodobo snažia vyviazať zo svojich záväzkov v Európe a sústrediť svoje sily v Ázii. Začal s tým Barack Obama a pokračoval v tom Donald Trump so svojou obchodnou vojnou a bola to aj idea zahraničnej politiky Joea Bidena. Nie že by USA plánovali Európu opustiť úplne, ich predstava ale bola, že Európania sa budú môcť o seba postarať čiastočne sami, zatiaľ čo Američania sa budú sústrediť na svojho hlavného súpera, teda Čínu.

Americkí stratégovia sa obávali, že by sa mohli ocitnúť vo vojne na dvoch frontoch. Zatiaľ čo by Čína napadla Taiwan, Rusko by mohlo využiť americkú zaneprázdnenosť a zaútočiť v Európe. Pokusy amerických prezidentov vyznačujúce sa rôznym stupňom neotesanosti donútiť európskych spojencov dávať viac peňazí na obranu mali zabrániť práve tomuto scenáru. Lenže namiesto Číny najskôr zaútočilo Rusko. Všetci si teraz zúrivo píšu poznámky.

Čínu ruská blamáž na Ukrajine musela zaskočiť. Peking rapídne zbrojí a svojimi chúťkami ohľadom Taiwanu sa nijako netají. Ľudová oslobodenecká armáda, ako znie oficiálny názov čínskych ozbrojených zložiek, je síce na papieri najpočetnejšou armádou na svete, reálne jej ale hrozia podobné problémy ako tej ruskej.

Problémy čínskej armády

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.