25. mája, 06:38

Náhly kolaps terry a strata 40 miliárd dolárov. Ako zasiahne svet kryptomien zánik obľúbeného stablecoinu

Náhly kolaps terry a strata 40 miliárd dolárov. Ako zasiahne svet kryptomien zánik obľúbeného stablecoinuŠéf platformy Terra Do Kwon. Foto: Twitter/Cryptotruth

V máji otriasol kryptosvetom krach stabilnej kryptomeny terraUSD, ktorá bola naviazaná na dolár. Potom nasledoval aj pád sesterského tokenu luna. Mnoho ľudí prišlo o veľkú časť majetku a udalosť vyvolala diskusie o budúcnosti kryptomien. Viacerí svetoví lídri volajú po ich regulácii, no z tábora podporovateľov sa ozýva, že tento kolaps môže poskytnúť celej myšlienke ešte väčšiu silu.

Len nedávno sa vo svete kryptomien odohrala bezprecedentná udalosť. Obľúbená stabilná kryptomena [stablecoin, pozn. red.] terraUSD [známa aj ako UST, pozn. red.], ktorá bola zafixovaná na americký dolár, podľahla tlaku a prudko sa prepadla. Jej sesterský token luna sa v priebehu nasledujúcich dní dostal takmer na nulu.

Viaceré zahraničné médiá vyčíslili objem prepadu na viac ako 40 miliárd dolárov (približne 37,5 miliardy eur). Úspory obrovského množstva investorov tak počas niekoľkých dní zmizli ako mávnutím čarovného prútika. Kolaps zapríčinili viaceré faktory, no hlavným bola strata dôvery časti investorov, ktorí presunuli svoj kapitál inde a spustili tak smrteľnú špirálu. Kryptomena, ktorá mala zaručovať stabilitu, to nezvládla.

Stabilné kryptomeny a ich výhody

Stablecoins sú kryptomeny navrhnuté tak, aby si udržiavali stabilnú hodnotu, vysvetľuje Bloomberg. Zväčša sú fixované na niektorú fiat menu, najčastejšie dolár. Stabilita týchto kryptomien je v ostrom kontraste s volatilitou ostatných mien na kryptomenovom trhu. Poskytujú investorom potrebné bezpečie bez toho, aby museli previesť kryptomenu na tradičnú fiat menu.

Laicky povedané, keď kurz istej kryptomeny klesá, jej majiteľ za ňu nakúpi stablecoin a nemusí sa obávať straty hodnoty svojich investovaných prostriedkov. Neskôr môže opäť obchodovať a nakúpiť aktuálne rýchlo rastúcu kryptomenu a zhodnotiť tak svoje vklady.

(viac…)

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.