24. mája, 14:54

Ruskí nacionalisti a Kadyrov vyzývajú na mobilizáciu. Tvrdia, že vojna na Ukrajine už nie je o denacifikácii

Ruskí nacionalisti a Kadyrov vyzývajú na mobilizáciu. Tvrdia, že vojna na Ukrajine už nie je o denacifikáciiPríslušníci ruských jednotiek hliadkujú pred vstupom do hydroelektrárne na rieke Dneper v Chersonskej oblasti, na juhu Ukrajiny 20. mája 2022. Foto: TASR/AP

V Rusku sa čoraz viac diskutuje o všeobecnej mobilizácii, vyzývajú na ňu ruskí nacionalisti aj čečenský vodca Ramzan Kadyrov. Kremeľ sa zatiaľ k tomuto kroku neodvážil, postoj verejnosti a morálka v armáde pritom ukazujú, že Putinovi zostávajú len zlé a horšie možnosti.

Ruskí nacionalistickí predstavitelia čoraz viac kritizujú neúspechy ruskej „špeciálnej vojenskej operácie“ na Ukrajine a vyzývajú na ďalšiu mobilizáciu, píše americký Inštitút pre štúdium vojny (ISW).

Všeruské zhromaždenie dôstojníkov (nezávislé združenie proruských veteránov) vyzvalo prezidenta Putina, aby „uznal, že ruské sily už nielen ‚denacifikujú‘ Ukrajinu, ale vedú vojnu o ruské historické územia a svoje miesto vo svetovom poriadku“. Existuje preto viacero predpokladov, že Rusi by aj v roku 2022 mohli použiť analógiu Veľkej vlasteneckej vojny ako nástroj pri mobilizácii ruskej spoločnosti. 

Trest smrti pre dezertérov a mobilizácia regiónov na hraniciach s NATO

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.