25. mája, 06:39

Erdoganov bakšiš

Erdoganov bakšišRecep Tayyip Erdogan. Foto: TASR/AP

Turecký prezident Erdogan, podľa ústavy výkonná hlava štátu, požaduje po švédskej vláde ústupky výmenou za to, že prestane blokovať vstup Švédska a Fínska do NATO. Konkrétne mu leží v žalúdku to, že vo Švédsku je pomerne silná komunita tureckých Kurdov a ich potomkov, ktorých vzťahy k tureckej vláde nepatria medzi najvrelejšie. Časť z nich podporuje nezávislosť tureckého Kurdistanu. Erdogan označil Švédsko za „liaheň terorizmu“ a podľa tureckých médií by chcel zo Švédska „repatriovať“ 33 osôb, zrejme priamo do väzenia.

Švédska vláda na tento druh vydierania nemôže pristúpiť, jednak preto, ako by to pred verejnosťou vyzeralo, ale aj preto, že je to menšinová vláda, držaná pri moci poslankyňou Amineh Kakabavehovou, rodáčkou z iránskeho Kurdistanu. Tá je s Erdoganom na nože už dávno a so súčasnou švédskou premiérkou Anderssonovou uzavrela zmluvu o podpore vlády výmenou za veľmi kritický oficiálny postoj Švédska k Turecku. Kurdov žije vo Švédsku oveľa viac ako etnických Turkov a tvoria volebný blok, ktorý nemožno úplne ignorovať. Prekérna situácia, že?

Erdogan síce vládne podstatne menšej krajine ako Putin, nemožno prehliadnuť, že prefíkaná, asertívna a manipulatívna politika sa mu darí podstatne lepšie ako kremeľskému veteránovi KGB. Turecké komunity v západnej Európe má prezident infiltrované skrz-naskrz, ním ovládané spolky vystupujú ako reprezentanti celých moslimských obcí, hociktorá regionálna vláda alebo radnica s nimi oficiálne spolupracuje.

Pololegálne gangy

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.