Nemecko má tajného kancelára. Je autentický, empatický, milovaný a zelený

Portrét Roberta Habecka, ktorému sa v Nemecku až prekvapivo dobre darí. K jeho úspechu patrí to, že sa vie prihovoriť robotníkom, ale aj trápenie kancelára Olafa Scholza a oboch zvyšných strán SPD aj FDP. Píše Martin Leidenfrost.
Necelý polrok po tom, čo trojkoalícia prevzala kormidlo Nemecka, a necelý štvrťrok po začiatku vojny sa dá o stave Nemecka s určitou mierou istoty povedať iba toľko: Ústredná európska veľmoc je zneistenou a zmätenou krajinou, ktorá sa cíti pod vedením nového kancelára Olafa Scholza čoraz menej bezpečne – a ktorá hladí s rastúcou dôverou na tajného kancelára.
Semaforová koalícia zo Scholzových sociálnych demokratov, Zelených a stredopravých liberálov (FDP) absolvovala tri krajinské voľby a trend je čoraz zreteľnejší: SPD sa prepadá, liberáli sa musia opäť báť o svoju existenciu – a Zeleným ide karta. V ich 42-ročnej histórii sa Zeleným už niekoľkokrát stalo, že vyhrávali v prieskumoch (ako opozičná strana), ale vo volebný deň skončili neslávne. Tentoraz je to prvýkrát inak. Nemcom sa pozdáva štýl aj obsah zeleného vládnutia: Strana, ktorá odjakživa bojuje proti spaľovaniu uhlia, ropy a plynu, dostala na starosť čo najrýchlejšie odstrihnutie sa od ruskej ropy a plynu. Kľúčové kompetencie na to má zelený minister hospodárstva a klímy Robert Habeck. Vicekancelár sa ujíma svojej misie tak, že si získava srdcia mnohých Nemcov. Je tajným kancelárom sŕdc. Vypĺňa vákuum, uspokojuje dopyt doby.
Pripomeňme, že vládny semafor už absolvoval tri krajinské voľby:
A) Sársko, ktoré má menej ako milión obyvateľov, volilo 27. marca. Aj keď tam sociálni demokrati vyhrali, nedal sa tomu pripísať celonárodný význam: Bezradné vajatanie kancelára Scholza v otázke vyzbrojovania Ukrajiny ešte nebolo tak na očiach, preto je tento frankofilný kraj (v rokoch 1920 – 1935 a 1945 – 1956 bolo Sársko pod správou Francúzskej republiky) prinajlepšom dosť špecifickým biotopom. Rozhodli tam miestne témy.
B) Dňa 8. mája sa volilo už v o niečo významnejšom regióne severné Šlezvicko-Holštajnsko (2,9 milióna obyvateľov). SPD a FDP utŕžili debakel, kancelárova strana stratila 12 percent, liberáli päť, no a Zelení sa vyšvihli na 18 percent a stali sa druhou najsilnejšou stranou.
C) Dňa 15. mája volil obor medzi spolkovými krajinami – Severné Porýnie-Vestfálsko s 18 miliónmi obyvateľov. Keďže tam bije srdce nemeckého priemyslu, bolo NRW štyri desaťročia po sebe (1966 až 2005) v rukách SPD. Odvtedy bolo swing state, v ktorom sa striedali klasické dvojkoalície, SPD – Zelení a CDU – FDP. Porýnie-Vestfálsko je Nemecko v malom, regionálne voľby sú právom považované za malé celonemecké. Minulú nedeľu tam získali sociálni demokrati najhorší výsledok od druhej svetovej vojny. Zelení sa až strojnásobili.

Posolstva sú tri:
Po prvé, Scholz, ktorý sa nechal vyobraziť na volebných plagátoch a ktorý ešte v piatok vystúpil na pódiu pred kolínskou katedrálou, je na dne. Pôsobí ako slabý (a pritom zbytočne namyslený) líder. V kľúčovej debate tejto jari – dodávať Ukrajine ťažké zbrane alebo nedodávať – sú Nemci podľa aktuálneho prieskumu rozdelení do dvoch úplne rovnako veľkých táborov: 45 percent je za, 45 percent je proti. Scholzovi sa podarilo proti sebe naštvať značnú časť oboch táborov: Najprv sa bránil dodávkam ťažkých zbraní, potom sa podriadil väčšine poslancov v Spolkovom sneme a s nevôľou súhlasil – len aby odvtedy dodávky na front reálne odkladal. Zbrojovka Rheinmetall síce začala s opravou svojich tankov, ibaže na vlastný účet, na objednávku od Spolkovej vlády stále čaká. (Starosti o zbrojovku si nemusíme robiť, dopyt po jej tankoch z iných európskych krajín je obrovský.)
(viac…)