23. mája, 14:26

Zdrojom nákazy opičích kiahní môže byť dúhový pochod. Z WHO zaznievajú výzvy na sexuálnu zdržanlivosť

Zdrojom nákazy opičích kiahní môže byť dúhový pochod. Z WHO zaznievajú výzvy na sexuálnu zdržanlivosťNa snímke Francesco Vaia, riaditeľ rímskej nemocnice Spalazanni, informuje, že v nemocnici v Spallanzani potvrdili a izolovali tri prípady opičích kiahní u dvoch pacientov, ktorí cestovali na Kanárske ostrovy, a u jedného pacienta do Viedne. Foto: TASR/AP

Vedci sa snažia zistiť, prečo sa menej smrteľný vírus príbuzný pravým kiahňam zrazu šíri po celom svete aj mimo endemických území Afriky. Z dostupných zdrojov vyplýva, že ohrozená je najmä LGBTI komunita.

Vírus opičích kiahní prvýkrát objavili u laboratórnych opíc v roku 1958. Odtiaľ pochádza ich názov, ale ich prirodzeným hostiteľom sú hlodavce.

Vírus sa môže preniesť aj na človeka, ale obvykle k tomu dochádza v oblasti strednej a západnej Afriky. Šírenie ochorenia na iné kontinenty je zriedkavé. Ak sa napriek všetkému udeje, nákazy sa merajú v jednociferných číslach.

Situácia v máji roku 2022 je odlišná. K sobote sme registrovali 92 potvrdených prípadov a 28 podozrivých prípadov opičích kiahní v dvanástich štátoch – v Británii, Nórsku, Portugalsku, Rakúsku, Španielsku, Švajčiarsku, Taliansku, Kanade, Spojených štátoch či Austrálii.

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.