22. mája, 18:16

Čaputová má dvojaký meter. Púčik, Tesár a Tunega vraj už nie sú hodní vyznamenania

Čaputová má dvojaký meter. Púčik, Tesár a Tunega vraj už nie sú hodní vyznamenaniaZuzana Čaputová. Foto: Martin Baumann/TASR

Prečo Zuzana Čaputová reviduje svoje rozhodnutie pri Bielej légii a iné nie? Príčinou je dvojitý meter. Prezidentka omnoho zmierlivejšie posudzuje komunistický režim ako režim ľudácky počas druhej svetovej vojny.

Tento rok dostali traja odporcovia komunistického režimu Albert Púčik, Eduard Tesár a Anton Tunega, popravení v roku 1951, od prezidentky Čaputovej rád Ľudovíta Štúra. Neskôr, po krátkom váhaní, Zuzana Čaputová svoje rozhodnutie oľutovala. Štátne vyznamenania podľa nej „nemajú dostávať ľudia, ktorých životný príbeh môže vyvolať spor o to, či slúžili demokracii“.

Príčinou zmeny jej postoja bola spriaznenosť popravených mužov s režimom prvej Slovenskej republiky. Táto informácia mala vyplávať na hladinu dodatočne a vyzerá to, že prezidentská kancelária nebola pri posudzovaní dostatočne informovaná.

Zarážajúce je, že uvedená informácia je dávno známa, existuje k tomu literatúra a Štandard o nej písal už viac ako pred  rokom. Púčik, Tunega a Tesár sa ani po obnovení Československa netajili sympatizovaním s predstaviteľmi štátu Jozefa Tisa. Spájali si to však v prvom rade s existenciou samostatného štátu a odporom jeho predstaviteľov proti boľševizmu. Nepriali si obnovenie vojnového režimu, ba ani štátu, boli len antikomunisti a hlásili sa k demokratickému usporiadaniu spoločnosti. To ich napokon stálo život.

A čo komunisti?

Naoko to vyzerá, akoby prezidentskú kanceláriu prichytili kritici pri nedôslednosti. Možno to tak aj je, no ak sa Zuzana Čaputová rozhodla vstúpiť si do svedomia a urobiť „všetko pre to, aby sa v budúcnosti podobné kontroverzie neopakovali“, mala by konať a prehodnotiť (či komentovať) aj iné rozhodnutia.

(viac…)

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.