21. mája, 19:18

Erdogan telefonoval s fínskym prezidentom a premiérkou Švédska. Najprv ich vstup do NATO vetoval, teraz si kladie podmienky

Erdogan telefonoval s fínskym prezidentom a premiérkou Švédska. Najprv ich vstup do NATO vetoval, teraz si kladie podmienkyGenerálny tajomník NATO Jens Stoltenberg a turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Foto: TASR/AP

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v sobotu telefonoval so svojím fínskym náprotivkom Saulim Niinistöm a švédskou premiérkou Magdalenou Anderssonovou. Hovoril o „obavách“ Ankary z toho, že Štokholm a Helsinki podporujú „teroristické organizácie“. Žiada tiež zrušenie švédskeho zbrojného embarga. Turecko v stredu vetovalo vstup dvoch severských štátov do NATO. Erdogana sa snažil obmäkčiť aj šéf Aliancie.

Erdogan vyzval Anderssonovú aby podnikla „konkrétne kroky“ na ukončenie podpory „teroristických“ organizácií. Švédsko musí podľa jeho slov skončiť s finančnou, politickou a zbrojnou podporou týchto „teroristov“. Turecký prezident žiada, aby Švédsko zrušilo embargo na vývoz zbraní do Turecka, ktoré na Ankaru uvalilo po tom, ako sa Turecko zapojilo do vojenského konfliktu v Sýrii.

Anderssonová rozhovor s Erdoganom ocenila, píše Reuters. „Tešíme sa na posilnenie našich bilaterálnych vzťahov, vrátane oblasti mieru, bezpečnosti a boja proti terorizmu,“ napísala švédska premiérka v príspevku na sociálnej sieti Twitter.

Ergodan absolvoval aj telefonický rozhovor s fínskym prezidentom. Tomu povedal, že neschopnosť Fínska vysporiadať sa s teroristickými organizáciami, ktoré predstavovali hrozbu pre NATO, by nezodpovedalo duchu Aliancie.

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.