24. mája, 06:17

Viac chudobných a menej potravín, tak vyzerá globálna potravinová kríza. Rieši ju aj MMF

Viac chudobných a menej potravín, tak vyzerá globálna potravinová kríza. Rieši ju aj MMFFoto: TASR/Milan Kapusta
Samuel Kolesár Vysokoškolský študent a stážista v Štandarde

Pandémia zanechala na Slovensku väčší počet ľudí pod hranicou chudoby. Rýchly rast cenovej hladiny podporený vojnou na Ukrajine je preto ešte väčším problémom. Vo viacerých kútoch sveta spôsobujú vojna a sankcie voči Rusku potravinovú krízu. Medzinárodný menový fond tieto hrozby vníma tiež. Predstavil preto akčný plán na jej riešenie.

Čoraz častejšie počuť hlasy ľudí nespokojných s vysokými cenami. Na Slovensku to nie je nič nezvyčajné, no tentokrát sa pri tom treba pozastaviť. Vojna na Ukrajine poskytla impulz pre vysoký nárast cenovej hladiny, ktorý pocítilo omnoho viac ľudí. Vysoké ceny ropy a zemného plynu neukrojili len z rozpočtu domácností, ale pretavili sa (alebo sa ešte len pretavia) do vyšších nákladov pre všetky firmy. Od ťažkej priemyselnej výroby cez nábytkárstva až po kadernícke služby.

Veľkým problémom je, že zdraželo aj mnoho základných potravín. Ceny niektorých vzrástli ako priamy dôsledok vojny na Ukrajine – napríklad olej či pšenica, keďže ukrajinské úrodné obilnice z veľkej časti zásobovali týmito produktmi celú Európsku úniu. Iné zas ako dôsledok už spomínaného rastu energií či pre negatívne externality sankcií voči Rusku.

V rámci Únie sú na tom ľudia pomerne dobre. Napriek tomu aj tu hrozí niektorým to, že sa dostanú pod hranicu chudoby. Štatistický úrad SR nedávno informoval, že po pandémii vzrástol počet ľudí žijúcich pod hranicou chudoby na Slovensku. Podobné hlasy sa ozývajú aj od našich západných susedov.

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.