21. mája, 07:38

Rusko prerušilo dodávky zemného plynu do Fínska

Rusko prerušilo dodávky zemného plynu do FínskaIlustračná fotka. Zdroj: TASR/AP

Rusko naplnilo hrozby a prerušilo dodávky zemného plynu do Fínska, oznámil fínsky štátny energetický koncern Gasum. Helsinki odmietali platiť za plyn v rubľoch a susedovi sa tiež nepáči, že spolu so Švédskom vstupujú do NATO. Podobne Rusko predtým zastavilo dovoz plynu Poľsku a Bulharsku.

„Dodávky zemného plynu do Fínska na základe zmluvy spoločnosti Gasum boli prerušené,“ uviedla fínska firma vo vyhlásení s tým, že dodávky plynu budú teraz realizované z iných zdrojov cez plynovod Balticconnector, spájajúci Fínsko s Estónskom.

Generálny riaditeľ spoločnosti Gasum Mika Wiljanen ešte v piatok oznámil, že na zastavenie dodávok z Ruska sa starostlivo pripravovali. „Za predpokladu, že nedôjde k výpadkom v prepravnej sieti zemného plynu, budeme môcť v najbližších mesiacoch zásobovať plynom všetkých našich zákazníkov,“ citovala ho agentúra Reuters.

Neočakáva sa, že by zastavenie dodávok ruského plynu malo pre Fínsko významnejšie bezprostredné dôsledky. Zemný plyn sa na celkovej energetickej spotrebe severskej krajiny v roku 2020 podieľal len šiestimi percentami, uviedla fínska verejnoprávna televízia YLE.

Rusko už minulý víkend Fínsku zastavilo dodávky elektriny pre problémy s platbami, keďže sankcie, ktoré uvalili západné štáty na Moskvu za inváziu na Ukrajinu, viedli k vylúčeniu významných ruských bánk z medzibankového platobného systému SWIFT.

Moskva predtým zastavila dodávky zemného plynu aj Poľsku a Bulharsku. Išlo o reakciu na to, že odmietli platiť ruskému Gazpromu v rubľoch.

(tasr)

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.