20. mája, 11:03

Chodarionok názor nezmenil. Západný posmech má prvky propagandy

Chodarionok názor nezmenil. Západný posmech má prvky propagandyMichail Chodarionok. Zdroj: Rossija 1

Odvážil sa vzoprieť propagande Kremľa v priamom prenose. Pod nátlakom však rýchlo otočil. To je predstava, ktorú väčšina čitateľov získala z kauzy Chodarionok. Je to však len predstava.

Michail Chodarionok je ruský vojenský analytik a plukovník ruskej armády. V uplynulých dňoch sa stal symbolom toho, že Rusi vedia, že vojnu prehrávajú a čelia tomu stále silnejšou domácou propagandou. Tá je vraj taká silná, že Chodarionok musel po jednom televíznom výstupe kritizovať samého seba.

Pripomeňme, že do pozornosti sa tento plukovník v zálohe dostal začiatkom týždňa, keď sa na sociálnych sieťach šírili jeho vyjadrenia z relácie 60 minút na ruskej štátnej televízii Rossija 1. Chodarionok v krátkom videu hovoril, ako budú Rusi postupne čeliť ukrajinskej presile, situácia sa pre nich bude zhoršovať a akým problémom je ich geopolitická izolácia.

O dva dni neskôr podľa západných médií Chodarionok otočil a svoje vyjadrenia poprel. Povedal, že úspešná ukrajinská ofenzíva je vylúčená. Väčšina médií záver z tohto expresného názorového vývoja Chodarionoka nevyvodila, ale pre čitateľa a diváka bol odkaz jasný. Ruská štátna moc Chodarionkovi pridržala prsty nad ohňom, až kým nezaspieval správnu pesničku.

Jeho prvý aj druhý výrok tak v našich médiách vyznel proti Rusku.

Mnohých z nás to viedlo k otázke, ktorú sme si počas ruskej invázie na Ukrajinu položili už viackrát: Sú Rusi naozaj až takí idioti? Aby dva dni po kritických vyjadreniach donútili starého vojaka groteskne pred celým svetom všetko poprieť?

Snažil som sa po Chodarionokových aktuálnych vyjadreniach trochu pátrať. Jediná vec, čo sa zo západných médií dala považovať za zdroj, bola reportáž CNN, ktorá obsahovala krátky úryvok z aktuálneho Chodarionokového vyjadrenia pre televíziu Rossija 1. Pasáž bola prekričaná anglickým prekladom a nebolo známe, kedy sa odvysielala.

O spravodajstve CNN nemám dobrú mienku dlhodobo, platí to aj pri Ukrajine. Je to médium, ktoré je schopné zajatie stoviek ukrajinských vojakov v Azovstale a ich následnú deportáciu do Ruskom ovládaných území prezentovať ako „evakuáciu“. Akoby ten proces riadil Kyjev, a nie Rusko. Keď spoločne so CNN rovnaký príbeh prezentujú aj spravodajské agentúry AP a Reuters, dokáže to zmiasť aj skúsenejších novinárov. Napríklad britský mediálny projekt UNILAD, ktorý o páde Azovstaľu napísal, že ide o „ďalšie veľké víťazstvo pre bojovnú krajinu“.

Takže poporiadku. V pondelok 16. mája sa Chodarionok objavil v diskusii 60 minút. Povedal, že Rusko môže eventuálne čeliť miliónu odhodlaných ukrajinských vojakov a že geopoliticky je izolované. Spochybnil tiež propagandu Kremľa, že všetko ohľadom ruskej „špeciálnej operácie“ sa vyvíja podľa plánu. Vyjadrenia analytika sa stali virálnymi, prebrali ich médiá po celom svete. Vrátane Štandardu, ktorý o tom na Slovensku informoval ako prvý.

(viac…)

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.