22. mája, 06:11

Komu praje robotizácia a automatizácia? Nejde len o ľudí s vysokou kvalifikáciou

Komu praje robotizácia a automatizácia? Nejde len o ľudí s vysokou kvalifikáciouIlustračné foto: TASR/František Iván
Samuel Kolesár Vysokoškolský študent a stážista v Štandarde

Súčasná polarizácia na trhu práce je fenomén, ktorý sa dá v dnešnom hektickom svete ľahko prehliadnuť, ale postupne začína ovplyvňovať vývoj najmä vo vyspelých krajinách.

Robotizácia a automatizácia. Množstvo ľudí si tieto pojmy spája len s futuristickými filmami, kde sa inteligentné stroje správajú ako ľudia. Realita je trochu odlišná. Čoraz častejšie počuť o investovaní do nových technológií. V rebríčku najbohatších osobností sa dlhodobo držia lídri technologických gigantov ako Elon Musk či Bill Gates. Vývoj umelej inteligencie a postupná automatizácia procesov čoraz viac zasahuje aj do života bežných ľudí v súčasnej spoločnosti. Postupné nahrádzanie pracovnej sily automatickými strojmi sa odráža hlavne vo zvyšovaní nerovností na trhu práce.

Polarizácia na pracovnom trhu je reálny proces, ktorý vidieť aj na dátach. Tento trend sa, samozrejme, prejavuje hlavne vo vyspelých krajinách, v ktorých je miera automatizácie zatiaľ najvyššia a kde sa investuje veľké množstvo prostriedkov do výskumu v oblasti umelej inteligencie.

Trend pozorujú už niekoľko desaťročí

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.