21. mája, 07:06

Rusku hrozí úpadok, nie však rozpad

Rusku hrozí úpadok, nie však rozpadObrázok ikony sa nachádza vedľa vojenskej prilby na kontrolnom stanovišti v obliehanom prístavnom meste Mariupol na juhovýchode Ukrajiny. Foto: TASR/AP

Ruská armáda stráca prestíž, režim v Kremli degeneruje a ekonomika smeruje k dlhej stagnácii. Hoci je to recept na katastrofu, predpovede o rozpade Ruska na niekoľko častí sú podobne nezmyselné ako tvrdenie, že Spojené štáty sa rozpadnú a Južná Dakota sa vráti pod vládu kmeňa Lakota.

Ruská invázia na Ukrajinu nepriviedla k bezprecedentnej deštrukcii a mizérii len nášho východného suseda, ale aj vo vzťahu k Rusku samotnému spustila deštruktívne procesy, ktorých dosahy je nateraz ťažké predpovedať. Väčšina expertov vrátane mnohých ruských sa zhoduje v tom, že Moskvu čakajú v dôsledku nateraz nečakane neúspešne vedenej vojny v strednodobom horizonte len čierne scenáre. Zhoda nepanuje len v otázke toho, aká bude ich podoba.

Čaká Rusko ďalšia revolúcia ako po prehranej rusko-japonskej vojne z rokov 1904 až 1905, revolúcia ako po prehrách na bojiskách prvej svetovej vojny, alebo, naopak, upevnenie terajšieho režimu za cenu premeny štátu na nový Irán alebo dokonca Severnú Kóreu? Mohol by byť výsledkom „palácový prevrat“, ukončenie vojny a postupný návrat k „bežnému biznisu“? Scenárov je obrovské množstvo, pričom stále viac sa začína medzi expertami objavovať téza o neodvratnom a definitívnom rozpade Ruska ako „poslednej ríše“ na niekoľko častí.

Posledné roky poslednej európskej ríše?

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.