Ak bude očkovanie pomalé, nepopulárne lockdowny či masívne testovania si užijeme ešte dlhšie. Pritom máme s výhľadom do budúcnosti na výber. Pri zaočkovaní najmenej 80 percent populácie sa podarí COVID-19 zatlačiť do sporadickej fázy, ak to bude iba 67 percent, do tlejúcej fázy. Napriek tomu sa popredný slovenský odborník na infektológiu Vladimír Krčméry neprihovára za povinné očkovanie.

Ste uznávaná autorita a zároveň prvý Slovák, ktorý sa v závere decembra dal zaočkovať proti COVID-19. Je to jediná cesta, ako si poradiť s pandémiou?

Očkovanie nie je jediná cesta. Až kým nebude zaočkovaných 70 až 80 percent populácie, budeme musieť bojovať naďalej klasickými spôsobmi, teda karanténnymi opatreniami, takzvanými lockdownami v striedaní s masovým testovaním, či už na regionálnej úrovni alebo na úrovni rizikových skupín. Plus stratégia ROR – rúška, odstup, ruky. Kombinácia týchto troch opatrení bude potrebná paralelne s očkovaním najmenej tri mesiace. Záleží na jednotlivých členských štátoch Európskej únie a najmä Schengenu [Schengenského priestoru – územia 26 európskych štátov, kde možno voľno prekračovať hranice, pozn. red.], akým tempom bude postupovať vakcinácia. Ak pomaly, o to dlhšie budeme musieť uplatňovať doteraz osvedčené, hoci nepopulárne a nepríjemné tri opatrenia, teda obmedzenie mobility; masívne testovanie so stopovaním kontaktov a ich izoláciou; ROR.

Brali ste do úvahy riziká, ktoré nesie nový typ očkovania na báze mediátorovej ribonukleovej kyseliny (mRNA)? Už nielen vy, ako jedinec, ale ako autorita pre ostatných? Táto metóda umožňuje vstup mRNA do vnútra ľudských buniek, pričom v prirodzenom stave to doteraz nebolo možné.

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.