19. mája, 15:07

Sudcovia na Najvyššom súde v USA zatiaľ údajne nezmenili svoje stanoviská. Rozhodnutie môže padnúť aj v pondelok

Sudcovia na Najvyššom súde v USA zatiaľ údajne nezmenili svoje stanoviská. Rozhodnutie môže padnúť aj v pondelokPolicajt hliadkujúci za plotom pred budovou Najvyššieho súdu v USA. Foto: flickr.com/Victoria Pickering

Podľa interných informácií z Najvyššieho súdu zatiaľ žiaden sudca nezmenil svoje predbežné rozhodnutie v prípade, ktorý môže zrušiť tamojšie „právo na potrat“. Teoreticky je možné, že rozhodnutie padne už v pondelok.

V pondelok 23. mája má Najvyšší súd USA vyniesť ďalšie rozhodnutia v prípadoch, ktoré musí uzatvoriť do vyhlásenia letnej prestávky. Dohodli sa na tom sudcovia Najvyššieho súdu, ktorí sa vo štvrtok 12. mája stretli prvýkrát odvtedy, čo portál Politico uverejnil predbežný rozsudok sudcu Alita v prípade Dobbs v Jackson Women’s Health Organization, ktorým sa v USA môže zrušiť takzvané „právo na potrat“.

Práve pre uniknuté predbežné rozhodnutie sa špekuluje, že súd môže vyniesť rozsudok v tomto prípade už v pondelok. Dôvodom sú mnohé demonštrácie a nepokoje, ktoré uniknutý dokument priniesol. Autor predbežného rozsudku sudca Alito z toho dôvodu už nebýva vo svojom dome, ale na inom, bezpečnejšom mieste. Podobná možnosť bola pritom ponúknutá aj ďalším sudcom a pred budovou súdu pre nepokoje vyrástol viac ako dvojmetrový ochranný plot.

Sudcovia by sa preto mohli pokúsiť skrátiť nepokoje na minimum a rozhodnúť čo najskôr. Takýto názor napríklad Carrie Severino, prezidentka konzervatívnej právnickej organizácie Judicial Crisis Network, ktorá uviedla, že „v záujme integrity súdu by bolo vhodné zverejniť stanovisko čo najskôr“.

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.