18. mája, 15:23

Toto nie je evakuácia Azovstaľu, ale prehra a zajatie

Toto nie je evakuácia Azovstaľu, ale prehra a zajatieNa videosnímke ruský vojak pozoruje ukrajinských zajatcov po bitke o Azovstaľ. Foto: TASR/AP

Boj proti ruskej propagande neznamená vyrábať si propagandu vlastnú. Obzvlášť takú, ktorá uráža aj podpriemerne inteligentného človeka.

„Ukrajina hlási, že bojová misia sa skončila, bitka o Mariupol sa blíži ku koncu.“ Tak znel titulok utorkového článku americkej televízie CNN, v ktorom sa dočítate, že obrancovia Azovstaľu si podľa ukrajinského ministerstva obrany splnili svoje bojové povinnosti a že vďaka výmene zajatcov sa vojaci eventuálne dostanú domov.

Podobne ladená bola reportáž televízie CNBC. „Ukrajinskí vojaci boli evakuovaní z Azovstaľskej oceliarne v Mariupole,“ zaznelo v úvode reportáže, ktorá sa opiera o vyhlásenia ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského a štátnej tajomníčky ukrajinského ministerstva obrany Hanny Maliarovej.

Oba spravodajské celky pritom taktne opomínajú, že obrancovia Azovstaľu boli „evakuovaní“ na územie proruských separatistov. Nezaznie tiež ani zmienka o tom, že na výmene ukrajinských obrancov Azovstaľu sa zatiaľ Kyjev a Moskva nedohodli. Dohoda pritom nie je samozrejmá, keďže títo ukrajinskí vojaci do veľkej miery bojovali v rámci kontroverzného pluku Azov používajúceho fašistickú symboliku. Je známe, že k nacionalistickým bojovníkom Azovu majú Rusi inú mierku ako k ostatným ukrajinským vojakom.

Ruské ministerstvo spravodlivosti už pritom požiadalo ruský najvyšší súd, aby označil ukrajinský pluk Azov za teroristickú organizáciu. Predseda ruskej Štátnej dumy Viačeslav Volodin tiež vyhlásil, že výmena „nacistických zločincov“ by mala byť neprípustná a zrejme najďalej zašiel poslanec Leonid Sluckij, podľa ktorého by Rusko malo uvažovať nad trestom smrti pre bojovníkov Azovu.

(viac…)

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.