19. mája, 06:01

Ruské straty sú alarmujúce. Vyhlási Putin totálnu mobilizáciu?

Ruské straty sú alarmujúce. Vyhlási Putin totálnu mobilizáciu?Ruské vojenské vozidlá v Mariupole. Foto: TASR/AP
Lukáš Visingr Vojenský a bezpečnostný analytik

S väčším napätím než kedykoľvek predtým čakal svet na prejav Vladimíra Putina na tradičnej vojenskej prehliadke 9. mája v Moskve. Témy špekulácií siahali od možnosti, že ruský prezident oznámi ukončenie „špeciálnej vojenskej operácie“ proti Ukrajine, až po strach, že oficiálne vyhlási vojnu a totálnu mobilizáciu. Nakoniec však nenastalo ani jedno, a preto sa, samozrejme, intenzívne diskutuje o tom, čo môže nasledovať teraz. Pretože vôbec nemožno vylúčiť, že Rusko naďalej počíta s nejakým plánom eskalácie.

Najprv si zhrňme situáciu na fronte krátko po ruskej prehliadke. Najväčšie stretnutia sa stále odohrávajú na východe a juhovýchode Ukrajiny. Zvyšky obrancov v Mariupole stále vzdorujú [podľa ruských zdrojov sa ich do stredy 18. mája už zhruba tisícka vzdala, pozn. red.] a komplikujú postup Rusov, ale oveľa vážnejší je z ruského pohľadu fakt, že pri Charkove je úspešná ukrajinská protiofenzíva. Aj ruské sily dosiahli určité zisky, ale ich postup je slimačí a musia zaň platiť ťažkými stratami.

Evidentne sa teda (opäť) nekoná žiadny ruský „blitzkrieg“, ktorý by viedol k obkľúčeniu a zničeniu jadra ukrajinskej armády na Donbase. Možno predpokladať, že to malo byť operačným cieľom Rusov v tejto fáze konfliktu. Oslabené ruské jednotky však nedostali čas na doplnenie síl a reorganizáciu a stoja proti veľmi dobre vybudovanej ukrajinskej obrane, ktorej nahráva aj (zatiaľ) vynikajúca morálka Ukrajincov a všestranná podpora zo Západu. Rusi sa naopak zjavne stále stretávajú s vážnymi problémami s logistikou, morálkou a systémom velenia.

Nanešťastie, pre Rusov sa situácia na bojisku neustále mení, a preto také rozkazy strácajú zmysel. Ukrajina naopak zaviedla princíp, ktorý sa v západných armádach už dávno stal normou a ktorý sa spolieha na delegovanie právomocí a podporu iniciatívy. Inak povedané, veliteľ určí podriadeným cieľ ich operácie, ale potom už nechá na nich, aby podľa situácie našli cestu na jeho dosiahnutie.

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.