19. mája, 14:29

Nemeckej vláde došla trpezlivosť. Schrödera zbavila časti výsad bývalého kancelára

Nemeckej vláde došla trpezlivosť. Schrödera zbavila časti výsad bývalého kanceláraNa archívnej snímke z 8. septembra 2005 vtedajší nemecký kancelár Gerhard Schröder (vpravo) a ruský prezident Vladimir Putin sa usmievajú počas stretnutia v Berlíne. Foto: TASR/AP

AKTUALIZOVANÉ Nemecká vláda sa rozhodla klepnúť po prstoch bývalému kancelárovi Gerhardovi Schröderovi zostávajúcemu vo vysokých funkciách v ruských štátnych firmách. Poslanci v Bundestagu mu odobrali kanceláriu v parlamente aj tím, „výsluhový“ dôchodok a ochranku mu nechali. Vyvrcholilo tým napätie v radoch sociálnych demokratov, ktorí sú v politike voči Rusku rozdelení.

Nemeckí sociálni demokrati (SPD) sa odhodlali ku kroku namierenému proti ich niekdajšiemu lídrovi a kancelárovi Gerhardovi Schröderovi. Strana je v postoji voči bývalému politikovi, a celkovo Rusku, Ukrajine a vývozu zbraní, dlhodobo rozdelená.

Kým ruskí oligarchovia sa dostali na sankčný zoznam a členské štáty EÚ im začali zabavovať majetok, tí s európskymi koreňmi sa zatiaľ represiám vyhli. Vo vedení ruských viac či menej štátom ovládaných firiem sme ich našli viacero, okrem Schrödera aj francúzskeho expremiéra Francoisa Fillona v Zarubežnefte, rakúskych exkancelárov Christiana Kerna v ruských železniciach a Wolfganga Schüssela v Lukoile či ministerku zahraničia Karin Kneisslovú v Rosnefti (známu aj tancom s Vladimirom Putinom na svadbe).

Všetci sa ocitli na navrhovanom sankčnom zozname, ktorý vypracoval tím väzneného ruského opozičného politika Alexeja Navaľného. Rozdiel je v tom, že kým Fillon a rakúski exkancelári sa bonitných postov v Rusku vzdali, Kneisslová a Schröder odísť odmietajú. Schröder si zachoval vysoké funkcie v ruskom ropnom gigante Rosneft a firme Nord Stream 2 AG, ktorá stavala rovnomenný plynovod.

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.