18. mája, 11:44

Kongresmani z USA píšu Zuckerbergovi. Trápia ich proruské dezinformácie na slovenskom Facebooku

Kongresmani z USA píšu Zuckerbergovi. Trápia ich proruské dezinformácie na slovenskom FacebookuMark Zuckerberg. Foto: TASR/AP

Päticu členov výboru americkej Snemovne reprezentantov pre spravodajské služby hnevá masová prítomnosť proruských dezinformácií na slovenskom Facebooku. Listom sa preto obrátili na šéfa jeho materskej spoločnosti Meta, Marka Zuckerberga, a predstavili svoje požiadavky na nápravu. Členovia tohto výboru nedávno navštívili Bratislavu a komunikovali aj s našou vládou.

Šírenie facebookových „proruských dezinformácií“ na Slovensku je témou, ktorá po novom široko presiahla hranice našej krajiny. V liste adresovanom Markovi Zuckerbergovi sa jej totiž venujú členovia výboru americkej Snemovne reprezentantov pre spravodajské služby. Tí okrem iného žiadajú, aby sa im Facebook starostlivejšie venoval.

Šéfa spoločnosti Meta, ktorá najznámejšiu sociálnu sieť prevádzkuje, listom kontaktoval predseda zmieneného výboru Adam Schiff a ďalší štyria zákonodarcovia z Demokratickej strany Mike Quigley, Peter Welch, Sean Maloney a Jason Crow.

„Výbor je hlboko znepokojený pokračujúcou prítomnosťou škodlivých dezinformácií a ruskej propagandy na slovenskom Facebooku a nalieha na Facebook, aby okamžite zabezpečil, že všetky proruské dezinformácie sú rýchlo vyhodnotené, po faktografickej stránke overené, označené a že bude obmedzené ich šírenie alebo budú odstránené v súlade s verejnými prísľubmi a prezentovanými zásadami Facebooku,“ píše sa v texte.

Adam Schiff. Foto: Facebook

Čo výbor požaduje?

Výbor od Facebooku žiada, aby bol informovaný o stave obsahu, ktorý dala slovenská vláda do pozornosti sociálnej sieti. Tiež o akomkoľvek vyšetrovaní, ktoré podnikol ohľadom aktérov identifikovaných ako šíritelia proruských dezinformácií. Rovnako o plánoch do budúcna na proaktívne identifikovanie škodlivých dezinformácií vo východnej Európe. A napokon o konkrétnych číslach fact-checkerov, personálu a iných prostriedkov, ktoré Facebook venuje na identifikáciu škodlivých dezinformácií o vojne na Ukrajine vo východnej Európe.

Členovia výboru pre spravodajské služby, ktorí v apríli Slovensko osobne navštívili, zdôrazňujú, že Facebook je v našom štáte vplyvný a vraj ide o najrozšírenejšiu sociálnu platformu v krajine s približne 2,7 milióna aktívnymi členmi, teda približne 49 percentami slovenskej populácie.

„Slovenská vláda je oprávnene znepokojená týmto vývojom. Jeden z vysokopostavených predstaviteľov slovenských obranných zložiek opísal Facebook ako ‚hlavnú arénu kremeľskej propagandy‘. No napriek povedomiu Facebooku o tomto probléme sa zdá, že prenikavý a falošný obsah ostáva na platforme Facebooku,“ sťažujú sa.

(viac…)

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.