18. mája, 11:06

Matovič zaútočil na Sulíka: Jeho správanie hraničí s vlastizradou. Vláda napokon schválila mimoriadnu daň pre Slovnaft

Matovič zaútočil na Sulíka: Jeho správanie hraničí s vlastizradou. Vláda napokon schválila mimoriadnu daň pre SlovnaftIgor Matovič a Richard Sulík. Foto: TASR/ Pavel Neubauer

AKTUALIZOVANÉ Alternatívou k zavedeniu navrhovanej mimoriadnej dane z rozdielu medzi cenami na Slovensku spracovanej ruskej ropy a ropy typu Brent je zavedenie cenovej regulácie na motorové palivá. Pred stredajším zasadnutím vlády to povedal minister financií Igor Matovič (OĽaNO). Kabinet napokon popoludní schválil mimoriadnu daň pre Slovnaft.

Rafinéria Slovnaft by mala platiť mimoriadnu daň z cenovej výhody, ktorú jej prináša spracovanie ruskej ropy. Tá je v posledných mesiacoch výrazne lacnejšia ako ropa typu Brent a štát túto výhodu využije na dodatočný príjem do štátneho rozpočtu.

Vyplýva to z materiálu návrhu zákona o dani z výhody získanej v dôsledku osobitnej situácie na trhu s ropou, ktorý v stredu schválila vláda. Kabinet Eduarda Hegera (OĽaNO) zároveň požiadal Národnú radu (NR) SR o zrýchlené legislatívne konanie

„Predkladaným návrhom dochádza k zavedeniu dane z výhody získanej v dôsledku osobitnej situácie na trhu s ropou,“ uviedlo ministerstvo financií v predkladacej správe k schválenému materiálu.

Daň sa bude rátať ako súčin množstva ropy s pôvodom v Ruskej federácii v bareloch obstaranej daňovníkom v príslušnom zdaňovacom období a rozdielu medzi referenčnou cenou a priemernou cenou obstarania zníženého o päť dolárov (4,74 eura). Zdaňovacím obdobím bude kalendárny mesiac a sadzba dane bude vo výške 30 percent.

Návrh zákona ráta s jeho účinnosťou od začiatku júna tohto roka a platnosť sa skončí decembrom 2024. Pokiaľ bude rozdiel medzi cenami ropy menší ako päť dolárov počas troch mesiacov nasledujúcich po sebe, platnosť zákona sa skončí v tomto treťom kalendárnom mesiaci.

Sulík nevylučuje použitie práva veta v parlamente

Koaličná strana SaS v stredu na rokovaní vlády nezablokovala mimoriadne zdanenie rafinérie Slovnaft, ktorá spracováva lacnejšiu ruskú ropu. Strana však nevylučuje využitie práva veta na tento zákon pri rokovaní v parlamente. Najskôr chce komunikovať so Slovnaftom a tiež očakáva aspoň dočasné zníženie iných daní, uviedol počas rokovaní vlády minister hospodárstva a predseda SaS Richard Sulík.

„Ministri za SaS boli proti zavedeniu dane z ropy, lebo sme presvedčení o tom, že to povedie k vyšším cenám na benzínových čerpadlách,“ povedal Sulík. Od koaličných partnerov vrátane ministra financií Matoviča má strana podľa Sulíka prísľub, že ak si právo veta uplatní v Národnej rade SR, tak bude rešpektované.

Pred samotným rozhodnutím chce Sulík rokovať s vedením Slovnaftu o možnostiach na zabezpečenie zníženia ceny cenu benzínu a nafty pre slovenských motoristov.

Ak by takáto daň napokon bola zavedená, chce predseda SaS vedieť, na čo budú peniaze použité. „Ak budeme vidieť rozumný zoznam iných znížení daní, tak si viem predstaviť, že naše veto neuplatníme,“ povedal Sulík. Ako príklad uviedol zníženie koncesionárskych poplatkov, zníženie dane z pridanej hodnoty (DPH) pri zemnom plyne na nulu či dočasné zrušenie registračnej dane na autá.

Čo sa dialo pred zasadaním kabinetu

Ešte pred rokovaním kabinetu v stredu predpoludním koaličná SaS podľa jej predsedu a ministra hospodárstva Richarda Sulíka vyhlasovala, že plánuje návrh vetovať.

„Ak to Sulík chce vetovať a ostatní koaliční partneri povedia, že si necháme iba tak utiecť 300 miliónov zo štátneho rozpočtu, lebo Sulík chce chrániť majiteľov Slovnaftu z Maďarska, tak v tom prípade my na ministerstve financií (MF) spustíme reguláciu v duchu ako v Maďarsku,“ povedal Matovič.

Matovič dodal, že minister hospodárstva chce dopriať peniaze maďarským oligarchom. „Za čo to robí? Toto nerobí zadarmo! To hraničí s vlastizradou!“ reagoval pred rokovaním vlády Matovič, podľa ktorého nie je príjemné vládnuť s takým človekom, ktorý blokuje všetky návrhy.

Matovič v utorok (17. 5.) oznámil, že plánuje predložiť návrh na zavedenie novej dane, ktorá by sa mala týkať zvýšeného rozdielu medzi cenami ruskej ropy a ropy typu Brent. Slovnaft podľa ministra mesačne zarába iba na tomto rozdiele mesačne okolo 100 miliónov eur. Od novej dane si minister sľubuje prínos do štátneho rozpočtu vo výške okolo 300 miliónov eur ročne.

SaS mienila predpoludním vetovať zavedenie novej dane pre Slovnaft

Koaličná strana SaS bude na stredajšom rokovaní vlády vetovať zavedenie mimoriadnej dane pre spoločnosť Slovnaft [po zasadnutí vlády si svoje veto presunula do parlamentu, pozn. red.]. Minister hospodárstva Richard Sulík je presvedčený, že nová daň by sa následne premietla do zvýšenia cien pohonných látok na slovenských čerpacích staniciach.

„Budeme vetovať nové dane, zvýšenie daní, to je naša červená čiara. Predstavte si, že na Slovensku žijú ľudia, ktorí vytvárajú hodnoty. Vetujeme zavedenie novej dane pre Slovnaft. Žiadna dohoda neexistuje, že by oni ceny následne nezvýšili. Zavedenie novej dane ľudia zaplatia cez vyššie ceny pohonných látok o 5, alebo aj viac centov. Takto sa štát neriadi, takto sa financie neriadia,“ povedal Sulík.

Richard Sulík. Foto: TASR/Ján Krošlák

Remišová: Strana Za ľudí rešpektuje veto SaS na zvyšovanie daní

Strana Za ľudí rešpektuje veto strany SaS na zvyšovanie daní. Uviedla to pred rokovaním vlády podpredsedníčka vlády Veronika Remišová (Za ľudí). „Veto SaS rešpektujeme, je to základ koaličnej zmluvy. Aj keď s tým nesúhlasíme, budeme to rešpektovať,“ spresnila.

Pripomenula, že koalícia o pomoci ľuďom rokuje už tri mesiace. „A po troch mesiacoch dostaneme na stôl konkrétny návrh (SaS), čo mi príde veľmi nekonštruktívne,“ povedala. „Viem si však predstaviť v rámci nejakej otvorenej diskusie, že z návrhu SaS podporíme nejakú časť. Cieľom je nájsť kompromis. Pokiaľ sa nedohodne inak a pokiaľ bude platiť veto SaS, ja veto rešpektujem,“ dodala Remišová.

Veronika Remišová. Foto: TASR/Michal Svítok

Krajniak: Je otázne, či sa na návrh zdanenia ropy dá uplatniť veto

Hnutie Sme rodina nemá problém s vecným aplikovaním návrhu na zdanenie lacnejšej ruskej ropy. Vyhlásil to v stredu pred rokovaním vlády minister práce Milan Krajniak (Sme rodina). Zároveň je podľa neho otázne, či sa dá na toto opatrenie uplatniť veto, keďže je to dohodnuté so subjektom, ktorého sa to týka.

„Videl som ten návrh aj v legislatívnej podobe a vo vecnej som o ňom vedel skôr,“ priblížil Krajniak. Skonštatoval, že keď dá niekto veto, tak to platí. Prípad Slovnaftu je však podľa neho iný. Podotkol, že tento návrh má „zastropovať“ ceny benzínov na úroveň spodnej tretiny cien v Európskej únii (EÚ).

„Súčasťou toho by bola garancia, že ľudia na Slovensku nebudú mať ceny benzínu vyššie, ako, dajme tomu, že je v priemere tá jedna tretina najnižších cien a súčasne by to bol značný príjem pre štátny rozpočet, ktorý sa dá použiť na pomoc ľuďom. Takže je otázne, či na toto sa dá dať veto, keďže je to vlastne po dohode s tým subjektom, ktorého sa to týka,“ poznamenal.

Milan Krajniak. Foto: TASR/Martin Baumann

Slovnaft bude aj naďalej uplatňovať svoju cenotvorbu

Spoločnosť Slovnaft bude aj naďalej uplatňovať svoju cenotvorbu na základe trhových princípov. „Bude to na základe vývoja na medzinárodných, ako aj lokálnych trhoch, v súlade s princípmi hospodárskej súťaže. Budeme postupovať tak, aby konkurenčné prostredie na trhu s palivami bolo na Slovensku naďalej zachované. To znamená, aby voľný obchod s motorovými palivami mohol prúdiť smerom na Slovensko, ale aj zo Slovenska,“ uviedol hovorca Slovnaftu Anton Molnár.

KDH: Matovič daňou pre Slovnaft riskuje ďalšie zdražovanie i rokovania s EÚ

Nová daň pre Slovnaft, ktorú navrhuje minister financií Igor Matovič (OĽANO), podľa mimoparlamentného KDH nielenže nevyrieši dostupnosť ropy, ale ide aj o hazard s ďalším zdražovaním pohonných látok a infláciou na Slovensku. TASR o tom informovala hovorkyňa hnutia Lenka Halamová.

„Namiesto toho, aby sa vláda sústredila na zníženie cien benzínu a nafty, ktoré trápia bežných ľudí i podnikateľov, prichádza s novou daňou pre domácu rafinériu Slovnaft,“ povedal ekonomický expert KDH Jozef Hajko. Popri opatreniach na stabilizovanie či zníženie cien pohonných látok by sa podľa hnutia mala vláda zamerať aj na ich budúcu dostupnosť v prípade, že ruská ropa a nafta prestanú tiecť do EÚ.

Jozef Hajko. Foto: Matúš Zajac

Týmto krokom tiež Matovič podľa hnutia ohrozuje udelenie výnimky na úplný zákaz dovozu ropy z Ruska, o ktorom sa rokuje v rámci ďalšieho balíka sankcií Európskej únie. „Kroky ministra financií vyznievajú ako snaha vymôcť od domáceho spracovateľa novú daň a nabádať ho, aby ostal pri využívaní ruskej ropy. Žiadať v takejto atmosfére EÚ o výnimky na pokračovanie dodávok z Ruska či o finančné prostriedky potrebné na zmenu technológie v Slovnafte, aby sa prispôsobil spracovaniu neruskej ropy, je neobhájiteľné,“ skonštatoval Hajko.

(tasr, sita)

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.