18. mája, 06:10

Slovensko bude ďalej platiť za plyn v eurách. Eurokomisia pri rubľoch vysiela zmiešané signály

Slovensko bude ďalej platiť za plyn v eurách. Eurokomisia pri rubľoch vysiela zmiešané signályLogo energetickej spoločnosti Gazprom. Foto: TASR/AP

Ako platiť za ruský plyn a neporušovať sankcie? Od Európskej komisie prišla šalamúnska odpoveď. Výsledkom je, že plynové dodávky aj platby zostali zachované, ale viacero otázok ohľadom sankcií je naďalej otvorených. Slovensko sa chystá ďalej platiť v eurách.

Na obchod treba dvoch, a keď oň majú obaja skutočný záujem, riešenie vždy nájdu. Tak by sa napriek vojne na Ukrajine dalo zhrnúť obchodovanie s plynom medzi EÚ a Ruskom.

Vladimir Putin najprv pohrozil, že bude žiadať platby za plyn v rubľoch. Návrh vyvolal paniku a ukázal, ktoré štáty sa najľahšie nechajú zastrašiť. Slovensko sa podľa slov ministra hospodárstva Richarda Sulíka, ktorý to pripustil, ocitlo medzi nimi. Moskva nakoniec cúvla a navrhla iné riešenie – aby si kupci, teda vlády a nimi kontrolované plynárenské firmy, zriadili popri eurovom či dolárovom aj rubľový účet v Gazprombanke. S tým, že Rusi by si platbu v banke sami previedli z jedného konta na druhé.

Najmenej 20 odberateľov na ruskú požiadavku otvoriť si účet v rubľoch pristalo, nevieme však, či je medzi nimi aj Slovensko. Vieme, že Poľsko a Bulharsko to odmietli – Gazprom im následne prestal dodávať plyn.

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.