17. mája, 14:46

Obvinený Harabin žne to, čo pomohol zasiať

Obvinený Harabin žne to, čo pomohol zasiaťŠtefan Harabin a Vladimír Mečiar. Foto: TASR/Jakub Kotian

Neúspešný prezidentský kandidát Štefan Harabin je po novom obvinený z extrémizmu. Existujú prinajmenšom dva dobré dôvody, prečo sa nad polohou martýra, do ktorej sa pri svojej obhajobe stavia, treba pousmiať.

Národná kriminálna agentúra v pondelok na krátko zadržala a obvinila bývalého predsedu Najvyššieho súdu Štefana Harabina. Niekdajší minister spravodlivosti sa mal podľa polície dopustiť trestného činu schvaľovania trestného činu a hanobenia národa, za čo mu hrozia maximálne tri roky za mrežami.

Problematický má byť podľa uznesenia výrok, ktorý napísal deň po začiatku ruskej agresie voči nášmu východnému susedovi. „Urobil by som presne to isté, čo Putin v súvislosťami s udalosťami na Ukrajine,“ uviedol okrem iného.

Myšlienka je súčasťou širšej Harabinovej interpretácie konfliktu, v ktorej dlhodobo zdôrazňuje najmä údajnú rozsiahlu prítomnosť „ukronacistov“ v Kyjeve, pričom si pomáha aj tými najperfídnejšími zdrojmi typu Podtatranský kuriér, CZ24 News alebo Aeronet.

Harabin sa po svojom obvinení zaradil do čoraz početnejšieho radu verejne známych ľudí, ktorí doplatili na novú generáciu legislatívy obmedzujúcu slobodu slova. Za podobné prejavy už čelili stíhaniu aj Michal Havran, Tibor Eliot Rostas, Milan Mazurek či Robert Fico a ďalší.

Harabin v reakcii na kroky polície uviedol, že naštartoval prezidentskú kampaň. Konštatoval, že sa mu nakoniec budú daňovníci skladať na odškodné a vyjadril sa, že „ide evidentne o politickú akciu kriminálnika Lipšica [špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica, pozn. red.] a kriminálnika Honza [prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry Tomáša Honza, pozn. red.]“.

Proti jeho stíhaniu sa v kontraste s postojom členov koalície postavil aj predseda opozičného Smeru Robert Fico. Trojnásobný premiér hovorí o dôkaze „totálnej straty súdnosti Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) pod priamym riadením“ ministra financií Igora Matoviča (OĽaNO) a ministra vnútra Romana Mikulca (OĽaNO).

Na výhradách Harabina aj Fica však dve dôležité veci nesedia. Bol to totiž práve Harabin, kto z pozície ministra spravodlivosti v roku 2008 apeloval na prijatie novely, v ktorej sa navrhovalo sprísnenie trestov za extrémizmus a úprava niektorých skutkových podstát.

(viac…)

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.