18. mája, 06:10

Elon Musk a armáda robotov

Elon Musk a armáda robotovElon Musk. Foto: TASR/AP

Titulok tohto článku akoby vypadol zo zlatej éry sci-fi, keď hrdinovia s lúčom a kozmickou loďou zachraňovali krásky uväznené v kovových podzemných palácoch tyranských robotov na Marse. Celkom dobre si viem predstaviť, ako by takúto tému spracoval napríklad legendárny Karel Saudek v spolupráci s Ondřejom Neffom.

V reálnom svete nám zatiaľ nehrozí, že by sa proti nám vzbúrili naše robotické vysávače a chladničky. Fyzickí roboti z mäsa a kostí, pardon, kremíka a kovu majú stále ešte trochu problém s elementárnymi úkonmi typu chôdze do schodov, takže súčasný terminátor by sa pri svojej misii „vyhladiť ľudstvo“ najskôr zasekol v prvom rohu miestnosti, búšil päsťou do steny a vydával zúfalo kvíliace zvuky. Prípadne by niekde narazil na predlžovačku a bezmocne sa prevrátil na chrbát.

Svoje o tom vedia práve u Muska, a to vo firme Tesla. Sľubované plne autonómne riadenie áut stále nikde. Aj keď sa schopnosť vozidiel Tesla pohybovať sa bez „pomoci“ vodiča priebežne zlepšuje, rovnako sa čo chvíľu odohrá nejaká alarmujúca epizóda, ktorá vyvolá v ľuďoch nedôveru. A súčasné „killer“ roboty, aj tie armádne na Ukrajine, majú spojenie niekam do štábu, odkiaľ ich riadi živý človek a vyberá im ciele.

Problémom sú zlomyseľníci

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.