17. mája, 13:34

Francúzi, ktorí utekajú z Francúzska

Francúzi, ktorí utekajú z FrancúzskaPolicajti hliadkujú pred Bazilikou Matky Božej po útoku nožom v juhofrancúzskom meste Nice. Foto: TASR/AP.

Kým slovenských študentov aj pracujúcich to stále ťahá na západ, vo Francúzsku badať aj opačný trend. Ich vlasť sa mení natoľko, že časť Francúzov hľadá útočisko na východe či juhu Európy, prípadne až v Ázii. Sťažujú sa na kriminalitu a negatívne dôsledky masovej imigrácie.

Hlboké spoločenské zmeny, znižujúca sa kvalita života, kriminalita a chýbajúci pocit bezpečia. Tak znejú argumenty viacerých Francúzov, ktorí nie sú spokojní s vývojom v ich vlasti. Niekdajšiu kvalitu života sa rozhodli hľadať inde.

Štandardu o tomto trende hovoril v rozhovore okrem iných aj český politológ Michal Pink.

Nostalgia za niekdajším Francúzskom, obvykle spájaná s 50. a 60. rokmi za vlády Charla de Gaulla, bola populárnou témou politickej kampane. Za obdobím sa cnie Marine Le Penovej či Éricovi Zemmourovi, ktorý viní z transformácie realizáciu teórie „veľkého nahradenia“ (po francúzsky grand remplacement). Tá hovorí o cielenej a riadenej masovej migrácii z Blízkeho východu a severnej Afriky s cieľom zmeniť francúzsku spoločnosť, ktorá bola predtým etnicky menej pestrá, prevažne kresťanská a zložená z európskych obyvateľov.

Zemmour sa počas kampane zameriaval len na zopár tém – predovšetkým migráciu, islam a bezpečnosť. V prvom kole získal celkovo sedem percent hlasov, čo je na politického nováčika slušný zisk.

Jeho popularita v zahraničí však bola oveľa vyššia, keď sa pozrieme na detailné výsledky. Hlas mu dala polovica francúzskych voličov žijúcich v Tel Avive, Jeruzaleme či Damasku. Vysoké dvojciferné výsledky zaznamenal v Rusku, Kalifornii a rôznych exotických destináciách – Thajsku, na Bahamách či v Paname.

V druhom kole zasa vo viacerých francúzskych zámorských územiach mala prevahu Le Penová, hoci pred piatimi rokmi v nich mal jasne navrch Emmanuel Macron.

Rodení Francúzi, ktorí odchádzajú

Francúzsky denník Le Figaro oslovil viacero Francúzov, ktorí sa rozhodli domovinu opustiť, mená im zámerne zmenil.

(viac…)

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.