17. mája, 11:08

Prieskum: Zostať na Slovensku aj po ukončení vojny plánuje viac ako polovica Ukrajincov

Prieskum: Zostať na Slovensku aj po ukončení vojny plánuje viac ako polovica UkrajincovUkrajici prechádzaju cez hraničný priechod v Ubli. Foto: Michal Čop

Z oslovených respondentov plánuje zostať na Slovensku aj po ukončení vojny 56 percent Ukrajincov. Za najväčšiu prekážku pri hľadaní práce na Slovensku považujú ukrajinskí uchádzači aj slovenskí zamestnávatelia nedostatočné ovládanie slovenského alebo požadovaného cudzieho jazyka. Vyplýva to z prieskumu, ktorý priebežne realizuje spoločnosť Trexima Bratislava, správca pracovno-poradenského portálu Internetový sprievodca trhom práce (ISTP.sk).

Prieskum ukázal, že pätina zo zaregistrovaných Ukrajincov na portáli ISTP.sk už kontaktoval zamestnávateľ s ponukou práce, 78 percent si prácu aktívne hľadá, ale na prvý kontakt stále čaká a 2 percentá respondentov zatiaľ nemajú záujem pracovať.

Na otázku, či už nastúpili do pracovného pomeru na Slovensku odpovedalo 67 percent, že nie, 21 percent Ukrajincov už u nás pracuje a 12 percent plánuje nastúpiť v nasledujúcom období. Polovica ukrajinských uchádzačov, ktorým sa podarilo na Slovensku zamestnať, bude pracovať v Bratislave.

Zatiaľ skôr na menej kvalifikovaných pozíciách

Z odpovedí zamestnávateľov vyplynulo, že 30 percent z nich už obsadilo niektoré voľné pracovné miesta ukrajinskými uchádzačmi. Zamestnávatelia ponúkajú Ukrajincom predovšetkým pracovné pozície ako operátor vo výrobe, pomocník v kuchyni, upratovačka alebo napríklad čašník.

Okrem jazykovej bariéry považujú Ukrajinci za ďalšie prekážky pri hľadaní práce na Slovensku nedostatok vhodných pracovných ponúk na pracovných portáloch, nedostatok informácií, kde možno ponuky vyhľadávať, nespĺňanie požiadaviek zamestnávateľov, problémy s ubytovaním a nedostatočné možnosti umiestnenia detí v školských zariadeniach.

Každý piaty respondent uviedol, že sa nestretol so žiadnymi prekážkami pri hľadaní práce na Slovensku. Zamestnávatelia za najväčšie problémy pri obsadzovaní voľných pracovných miest Ukrajincami považujú jazykovú bariéru, ale aj administratívnu náročnosť zamestnávania.

Akúkoľvek prácu by prijalo 43 percent Ukrajincov

Podľa prieskumu 36 percent ukrajinských respondentov nemá pozitívnu skúsenosť pri hľadaní práce na Slovensku. Naopak, 33 percent vyzdvihlo dostatočný počet pracovných ponúk na pracovných portáloch, pomoc rodiny alebo známych (23 percent), pomoc neznámych slovenských občanov či dobrovoľníkov (20 percent) a služby úradov práce (5 percent).

Akúkoľvek prácu by na Slovensku prijalo 43 percent Ukrajincov, 4 percentá majú záujem podnikať. Najväčší záujem majú napríklad o pozície pomocník v kuchyni, administratívny či sociálny pracovník.

Z oslovených respondentov 56 percent plánuje zostať na Slovensku aj po ukončení vojny, 41 percent sa plánuje vrátiť na Ukrajinu a 3 percentá považujú svoj pobyt na Slovensku za prechodný a budú sa presúvať do inej krajiny. Viac ako 94 percent Ukrajincov, ktorí sa zúčastnili na prieskume, má na Slovensku štatút dočasného útočiska alebo si plánuje podať žiadosť o tento štatút.

Ponuka práce a brigád

Výsledky online a telefonického prieskumu boli získané počas apríla a mája na vzorke 750 respondentov, z toho bolo 450 ukrajinských uchádzačov o prácu a 300 zamestnávateľov. Zber dát a ich vyhodnotenie priebežne realizuje správca pracovno-poradenského portálu ISTP.sk Trexima Bratislava.

K 10. máju 2022 bolo na pracovnom portáli ISTP.sk zaregistrovaných viac ako 3 100 ukrajinských uchádzačov o prácu, ktorí si môžu vyberať z celkového počtu 8 300 pracovných ponúk vhodných aj pre Ukrajincov. Pre ukrajinských študentov pokračujúcich v štúdiu na slovenských školách portál ponúka 330 brigád.

(tasr)

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.