18. mája, 06:10

Súčasné dotácie na elektromobily sú nezmysel. Práve naopak, treba ich zdaniť, píše Focus

Súčasné dotácie na elektromobily sú nezmysel. Práve naopak, treba ich zdaniť, píše FocusNa snímke sprístupnenie novovybudovanej elektronabíjacej stanice pre elektromobily na ulici J. Kostru v Trebišove za budovou MsKS v stredu 2. júna 2021. Foto: Roman Hanc/TASR

Zdá sa, že dotácie na elektromobily začínajú ležať v žalúdku čoraz viac ľuďom a s ich rozširovaním logicky prichádzajú prvé otázky. Nemali by si elektromobily hľadať zákazníkov aj bez dotácií, keď sú také pokrokové? Prečo majú dotovať majiteľov drahých elektromobilov z peňazí chudobnejších motoristov jazdiacich na autách so spaľovacími motormi? A prečo neplatia elektromobily svoju „spotrebnú“ daň z použitej energie?

Život s elektrickým autom je zatiaľ pomerne bezstarostný. Najväčšou prekážkou je, samozrejme, vysoká obstarávacia cena, ktorú sa však jednotlivé štáty snažia kompenzovať pomerne štedrými dotáciami. Čoraz viac ale ľuďom dochádza, že dotácie nie sú spravodlivé a spôsobujú skôr opačný efekt – chudobní sa skladajú na autá bohatým, čím dochádza k tomu, že chudobnejším motoristom sa vízia vlastného elektrického auta ešte viac vzďaľuje.

Že je to nezmysel? Nie tak celkom, aj samotné Nemecko už pripustilo, že s dotovaním elektromobilov skončí a ďalej si budú musieť na seba zarábať bez dodatočnej finančnej pomoci.

Skúsime splniť nesplniteľné

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.