Naša krajina v pandemickom boji už dávno opustila skupinu premiantov a dnes pokorila novú hranicu, 3-tisíc potvrdených obetí. Pokiaľ sa „na konci dňa“ pozrieme na našu celkovú bilanciu, pravdepodobne však budeme stále patriť k tým šťastnejším. Svedčí o tom porovnanie s bohatými štátmi Beneluxu, najväčšími krajinami starého kontinentu, ale aj paktom V4.

Slovensko zvládlo prvú vlnu pandémie perfektne, ak teda jej vplyv izolujeme výlučne na zdravotnícku stránku. Ešte lepšími výsledkami sme sa mohli pýšiť počas leta, kedy Covid-19 prakticky takmer vymizol, dôkazom čoho je, že na zrátanie obetí ochorenia počas júna, júla a augusta by nám presne vystačili prsty jednej ruky.

Behom septembra sa však situácia začala zhoršovať a v októbri sa už písal úplne iný príbeh. Od jesene sa nám pritom situáciu nedarí krotiť, ale práve naopak, boli sme nútení zatiahnuť ručnú brzdu v podobe tvrdého lockdownu. Oblasti Nitry, Trenčína a Banskej Bystrice po epidemiologickej stránke vybuchli a prakticky v každom kľúčovom parametri sme na tom stále horšie.

Čoskoro však z toho budeme zrejme vonku

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.