16. mája, 19:17

So SaS už vyjednávať nebudeme, vyhlásil Matovič. Sulík klame, že nevidel konkrétny návrh pomoci, dodal

So SaS už vyjednávať nebudeme, vyhlásil Matovič. Sulík klame, že nevidel konkrétny návrh pomoci, dodalIgor Matovič a Richard Sulík. Foto: TASR/Dano Veselský

SaS chce cieliť pomoc na tých, ktorí to naozaj potrebujú, vlastné návrhy predstaví v pondelok koaličným partnerom. Novinárom to pred rokovaním koaličnej rady povedal šéf SaS Richard Sulík. Jeho strana odmieta vyššie dane či nové dane. Výdavky na opatrenia by mohli byť podľa jeho slov nižšie, keby sa obmedzili na tých, ktorí pomoc naozaj potrebujú. Vie si predstaviť zvýšenie deficitu či financovanie z takzvaných nadpríjmov. Líder OĽaNO a minister financií Igor Matovič vyhlásil, že so SaS už vyjednávať nebude.

„Štátny rozpočet má takzvané daňové nadpríjmy, vďaka inflácii prišlo viac peňazí, ako sa rátalo, to sú stovky miliónov eur. Takisto si vieme predstaviť súhlasiť s vyšším deficitom, aj tam sú nejaké rezervy,“ ozrejmil Sulík pred novinármi. Viac konkretizovať nechcel, návrhy najprv predstaví koaličným partnerom. Zopakoval, že návrh týkajúci sa daňového bonusu by v konečnom dôsledku vzal chudobným a dal bohatým.

Sulík dodal, že doteraz v SaS žiadny písomný návrh nevideli, nebolo to v medzirezortnom pripomienkovaní, návrhy podľa jeho slov doniesol šéf OĽaNO a minister financií Igor Matovič pod pazuchou na vládu.

Matovič: Štrnásť rokovaní stačilo

Matovič tvrdí, že návrh pôjde v stredu (18. 5.) na vládu a vo štvrtok (19. 5.) do parlamentu. „S SaS už vyjednávať nebudeme, absolvoval som s nimi štrnásť rokovaní,“ povedal novinárom v reakcii na to, že Sulík navrhoval ako jednu z možností zvýšenie deficitu.

„Keď chcú urobiť dobrú vec, nech zahlasujú,“ dodal. Doterajšie rokovania s SaS označil za nekonštruktívne. Na slová Sulíka o tom, že nevidel konkrétny návrh, reagoval, že šéf SaS klame.

Dohodnúť sa podľa neho musí Matovič so Sulíkom, uviedol Kollár

Predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina) si myslí, že Matovičove návrhy by na vláde mohli prejsť, no dôležité budú hlasy v parlamente. Ak by to nešlo tento týždeň na vládu, považoval by to za problém. Dohodnúť sa podľa neho musí Matovič so Sulíkom. Zdôraznil, že treba brať do úvahy právo veta. „Pokiaľ bude Richard Sulík niečo vetovať, musíme to rešpektovať,“ povedal. Je presvedčený, že so Sulíkom sa dá rozprávať.

Myslí si, že by sa mohli dohodnúť so sektormi z oblasti bankovníctva, hazardu, energetiky. „Mám signály, že by boli ochotní sa o tom rozprávať. V tom prípade by ani Richard Sulík nebol zásadne proti tomu, pokiaľ by to nebolo zvyšovanie daní, ale jednorazový alebo dvojročný odvod, proste podelenie sa o terajšie nadzisky, s ktorými by sme mohli kryť sociálnu sféru,“ povedal Kollár s tým, že o tom so Sulíkom hovoril.

Šeliga spomína obrovské profity niektorých podnikov

Poslanec zo strany Za ľudí Juraj Šeliga vyhlásil, že jeho strana bude so SaS rokovať. Verí, že vláda v stredu prijme balík pomoci. Sulíkov návrh o zväčšení deficitu si vie predstaviť ako krajnú možnosť. Bol by rád, keby sa dohodli na daniach z alkoholu, hazardu, prípadne keby debatovali o dani pre ropné spoločnosti. „Tí, ktorí majú obrovské profity, vzhľadom na túto situáciu, či by nemali byť solidárni,“ doplnil.

(tasr)

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.