16. mája, 15:34

NAKA zadržala Harabina. Je obvinený z extrémizmu. Šeliga hovorí, že takýmto ľuďom nesmieme ustupovať

NAKA zadržala Harabina. Je obvinený z extrémizmu. Šeliga hovorí, že takýmto ľuďom nesmieme ustupovaťŠtefan Harabin. Foto: TASR / Martin Baumann

AKTUALIZOVANÉ NAKA zadržala Štefana Harabina, obvinila ho z extrémizmu. Ako prvá o tom informovala Markíza a potvrdila to aj polícia. Bývalý šéf najvyššieho súdu a minister spravodlivosti je aktívny na dezinformačnej scéne a zastáva sa Rusov vo vojne na Ukrajine.

Podľa informácií Markízy zadržanie súvisí s podnecovaním. Zatiaľ nie je jasné, čoho sa prípad týka. V minulosti napríklad zverejnil status na Facebooku, v ktorom obhajoval útok Vladimira Putina na Ukrajinu.

Polícia potvrdila, že vyšetrovateľ NAKA obvinil Harabina z trestného činu schvaľovania trestného činu a extrémistickeho trestného činu.

„Momentálne vykonávame zaisťovacie úkony. Bližšie informácie poskytneme hneď, ako to procesná situácia dovolí,“ uviedli policajti.

Stančík a Čekovský vnímajú zadržanie pozitívne

Poslanci Národnej rady (NR) SR Andrej Stančík a Kristián Čekovský (obaja OĽaNO) vnímajú zadržanie bývalého ministra spravodlivosti Štefana Harabina za dobrý signál pre slušných občanov.

„Vidíme, že aktívne bojovať proti zlu, má zmysel. Obvinenie Štefana Harabina je súčasne signálom, že nikto na Slovensku nie je nedotknuteľný,“ uviedol Čekovský. Stančík dodal, že činy a vyjadrenia Harabina zapadajú do schémy ruskej hybridnej vojny, ktorú vedie proti Európe a aj proti Slovensku.

Poslanci pripomenuli, že na Harabina a ďalších podali trestné oznámenie v súvislosti so schvaľovaním útoku Ruska na Ukrajinu, či pre podnecovanie nenávisti na základe príslušnosti k národnosti alebo rase.

Trestné oznámenie podal aj Šeliga

Trestné oznámenie na Harabina podal aj podpredseda Za ľudí Juraj Šeliga, rovnako v súvislosti s jeho výrokmi o vojne na Ukrajine. Šeliga je rád, že NAKA si robí svoju prácu a vyšetruje. „A že Harabina je za čo, o tom niet pochýb. Harabin nemá zábrany a neštíti sa ničoho, no my ľuďom, ako je Harabin, nesmieme ustupovať. Verím, že polícia a prokuratúra Harabina postaví pred spravodlivý a nezávislý súd,“ uviedol.

Fico zaútočil na Čaputovú

„Štefan Harabin má tvrdý jazyk, s ktorým sa nie vždy dá súhlasiť. Ale obmedzovať takýchto významných právnikov, ktorým Kolíková nesiaha ani po členky, na slobode za ústne prejavy, je výsmechom,“ uviedol Fico. Podotkol, že ak má polícia voľné ruky, mala by stíhať aj prezidentku Zuzanu Čaputovú. Tá podľa Smeru-SD podporuje fašizmus. Fico podotkol, že prezidentka dala vysoké štátne vyznamenania osobám, ktoré priamo podporovali fašizmus a udávali nacistom odporcov fašizmu.

NAKA zadržala bývalého predsedu Najvyššieho súdu SR a exministra spravodlivosti Štefana Harabina. Vyšetrovateľ ho obvinil z trestného činu schvaľovania trestného činu a extrémistického trestného činu.

Líder Smeru hovorí v tejto súvislosti o dôkaze „totálnej straty súdnosti Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) pod priamym riadením Matoviča a Mikulca“.

(tasr)

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.