16. mája, 17:54

EÚ chce brániť zneužívaniu detí povinným skenovaním internetu. Čo to znamená pre vaše súkromie?

EÚ chce brániť zneužívaniu detí povinným skenovaním internetu. Čo to znamená pre vaše súkromie?Ylva Johanssonová. Foto: TASR/AP

Európska komisia v pripravovanom nariadení navrhuje povinnosť skenovania online príspevkov a četovej komunikácie. Krok, ktorý by sa dotkol aj najväčších technologických gigantov, má zabrániť konkrétnemu trestnému činu – sexuálnemu zneužívaniu detí. Kritici však hovoria aj o najdesivejšej veci, akú kedy videli. V čom je problém?

Spolu s rozmachom internetu sa do virtuálneho prostredia presunula aj kriminalita, nevynímajúc sexuálne zneužívanie detí a šírenie detskej pornografie. Iba za minulý rok sa na internetových platformách objavilo až 85 miliónov príspevkov, ktoré zobrazujú tieto druhy trestnej činnosti. Ide o dvojtretinový nárast oproti obdobiu spred dvoch rokov.

Snaha potierať zneužívanie detí sa uskutočňuje nielen na úrovni národných štátov, ale aj na úrovni EÚ. Najnovším krokom Európskej komisie v tomto smere je návrh nariadenia, ktoré by prevádzkovateľov sociálnych sietí či komunikačných aplikácií (Facebook, Apple, Google a podobne) zaväzovalo povinne skenovať pomocou umelej inteligencie príspevky či iný obsah a identifikovať v nich nezákonný materiál. Doposiaľ tak technologické firmy mohli robiť dobrovoľne.

Nevyhnutné príkazy na skenovanie, takzvané detection orders, by vydávali jednotlivé štáty. EÚ a Komisia tvrdí, že by boli „cielené a špecifikované“. V nariadení však nie je jasné, ako by boli tieto príkazy zamerané – či by sa obmedzovali napríklad na jednotlivcov a skupiny, alebo by sa vzťahovali na oveľa širšie kategórie, ozrejmuje portál The Verge.

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.