Ako som sa stal podozrivým. A SBU ma nepustila cez hranicu na Ukrajinu

Keď sa na to pozerám odzadu, všetky tie chyby a úzke miesta mi jasne svietia. A predsa som ich v dobrej viere urobil a neklamal som ani raz.
Najskôr malý kontext. Na krajnom juhozápade Ukrajiny, takmer 200 kilometrov západne od Odesy, sa nachádza výrazne neukrajinský kraj. V starom okrese Bolhrad/Bolgrad, ktorý ukrajinská vláda v roku 2020 radšej zrušila, tvorili etnickí Bulhari 61 percent obyvateľstva. K tomu tam boli tri gagauzské dediny, jedna ruská dedina a jedna albánska. Štátnym jazykom (ukrajinčinou) hovorilo menej ako päť percent obyvateľov vtedajšieho bolhradského okresu. Ak odhliadneme od Krymu, ťažko nájdeme ukrajinský kraj, ktorý má tak málo spoločné s ukrajinským národom.
K tomu sa pridáva skutočnosť, že v tomto okrese dominujúce národnosti tradične inklinujú k rusofílii a k ruskému jazyku – mnohí Bulhari a Gagauzi prešli na ruštinu. Tieto národnosti žijú tu, lebo ruský cár sem pozval pravoslávnych kolonistov po ruskej anexii Besarábie v roku 1812. Predkovia týchto Bulharov, (tureckých) Gagauzov a Albáncov sídlili pred vysťahovaním spolu v blízkosti dnešného rumunského a bulharského pobrežia Čierneho mora. Preto ich cárska ríša všetkých označovala ako Bulharov, preto sú aj niektoré ich zvyky podobné.
Keď sa moc Sovietskeho zväzu oslabila, všetky možné národnosti zakladali autonómne alebo nezávislé republiky. V južnej Besarábii, ktorú Stalin v roku 1940 zlomyseľne rozdelil medzi Moldavsko a Ukrajinu, to nebolo inak. Výsledkom je, že Gagauzi dostali v roku 1994 v rámci Moldavska svoju autonómnu republiku: s parlamentom, prezidentom, univerzitou a s gigantickou (stále nepoužitou) škôlkou, ktorú im turecký prezident Erdogan postavil podľa vzoru svojho paláca v Ankare.