17. mája, 06:56

Ukrajinci nechcú mier, ale zbrane

Ukrajinci nechcú mier, ale zbraneIlustračné foto: TASR/AP

Noam Chomsky, filológ a deväťdesiattriročný ľavicový aktivista, vyhlásil v diskusii s britským ľavicovým novinárom Owenom Jonesom, že dodávky zbraní Ukrajine sú len západná propaganda. Tvrdil, že ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj chce v skutočnosti s Vladimirom Putinom dôjsť k akémusi kompromisu. Západ vnucuje Ukrajine ťažkú techniku a zbrane akosi proti jej vôli. Je to, samozrejme, nezmysel.

Ide o ďalšiu úroveň argumentu, ktorý sa objavil na začiatku vojny, ale v posledných dňoch začína silnieť. Znie nejako takto: Dodávky zbraní na Ukrajinu vojnu iba predlžujú, a tak spôsobujú viac utrpenia. Mali by sa zastaviť, Ukrajinci vzdať, a tým sa všetko zlé skončí.

Druhým stupňom tejto argumentácie je, že Západ Kyjev iba využíva vo svojom konflikte proti Moskve, je ochotný bojovať „do posledného Ukrajinca“. Obe tieto úrovne narážajú na zjavný problém. Ukrajinci bojovať chcú a Západ o zbrane aktívne žiadajú. Chomského interpretácia, aj keď zjavne úplne mylná, je logickým dôsledkom takého uvažovania. V skutočnosti si časť západných predstaviteľov zjavne praje, aby to Ukrajinci vzdali. Ušetrilo by im to veľa problémov.

V Nemecku sú najväčšími jastrabmi Zelení

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.