Matovič: Detské prídavky sa zvýšia na 50 eur, rovnaká suma bude aj na „krúžkovné“

Igor Matovič. Foto: Jaroslav Novák/TASR

Podľa Matoviča je dohoda medzi koaličnými stranami okrem SaS. Sú pripravené návrh schváliť v parlamente aj s podporou opozície. Predseda jeho poslaneckého klubu Michal Šipoš verí, že sa napokon pridajú aj liberáli.

Balík pomoci rodinám, ktorý plánuje minister financií Igor Matovič (OĽaNO) predložiť budúci týždeň v stredu na rokovanie vlády, sa mierne upraví. Prídavok na dieťa by sa mal od budúceho roka zvýšiť na 50 eur, namiesto pôvodne predstavených 40 eur. O rovnakých desať eur sa zníži príspevok na služby deťom, tzv. „krúžkovné“, z pôvodných 60 eur na 50 eur.

„Zjednodušene sa to bude dať komunikovať – 50 eur prídavok na dieťa, 50 eur služby deťom. Na to budú mať nárok všetky deti, bez ohľadu na to, či rodičia pracujú alebo nie. Navyše, keď rodič pracuje, má 50 daňový bonus, a keď má dieťa do 15 rokov, ďalších 50 eur navyše,“ priblížil Matovič v nedeľnej diskusnej relácii RTVS O 5 minút 12. Dohodli sa na tom podľa neho tri koaličné strany bez SaS a sú pripravené schváliť to v parlamente aj s podporou opozície.

SaS podporuje protiinflačné opatrenia aj pomoc rodinám, ale je zásadne proti zvyšovaniu daní, zopakoval v diskusii predseda finančného výboru parlamentu Marián Viskupič. Priblížil napríklad návrh na zvýšenie osobitného odvodu z podnikania v regulovaných odvetviach. „Jeho sadzba je dnes približne 4,2 percenta. Návrh hovorí o 12 percentách, teda 1 percento mesačne dodatočného zdanenia zisku pre tieto veľké firmy, ktorým sa darí fungovať,“ vyčíslil.

Upozornil, že veľké firmy majú schopnosť zarábať, ale aj schopnosť optimalizovať svoje dane a budú to robiť tým viac, čím ich daňová povinnosť bude vyššia. „Na zvýšenie daní sa ľudia vždy vyzbierajú, často práve tí chudobnejší,“ predpokladá Viskupič.

Matovič pripomenul, že bežné firmy, ktorých je na Slovensku okolo 200-tisíc, budú platiť rovnako ako doteraz 21 % daň z príjmu. Iba necelá stovka tých mimoriadne bohatých, ktoré majú obmedzenú konkurenciu, by platili 33 %. „Čo by sa im stalo? Nič, ale mohli by sme pomôcť rodinám,“ zdôraznil minister financií.

Rovnako nesúhlasí s kritikou vysokých výpadkov príjmov, ktoré by zvýšenie daňového bonusu spôsobilo samosprávam. „Pre mňa sú omnoho lepšie uložené peniaze v peňaženke rodiny ako v kasičke primátora,“ vyhlásil Matovič. Nesúhlasí s tvrdením, že samosprávy prídu o príjmy. Ich nárast akurát v nasledujúcich rokoch nebude taký prudký, aký bol doteraz.

„Myslíte si, že primátor tie peniaze kradne? Obce sú najbližšie ľuďom, robia služby pre ľudí. Bude im to chýbať,“ reagoval Viskupič. Predpokladá, že už čoskoro sa bude riešiť, ako vykryť výpadok 600 miliónov eur, ktoré budú samosprávam chýbať. Okrem iného budú podľa neho musieť zvyšovať rôzne miestne dane.

Šipoš: Verím, že balíček podporí aj SaS

To, že návrh by mali predložiť v stredu na vládu, avizoval aj predseda poslaneckého klubu OĽaNO Michal Šipoš dnes v relácii Na telo televízie Markíza. Vo štvrtok, prípadne v piatok by mal o nich hlasovať parlament. Šipoš dokonca verí, že protiinflačný balíček podporí napokon aj strana SaS.

„V OĽaNO budeme robiť všetko pre to, aby to prešlo v koalícii,“ zdôraznil. Vylúčil zároveň, že by sa v prípade neústupčivosti liberálov snažili získať podporu opozície. „Nerokujeme s nimi. Je to na nich, ako budú o týchto opatreniach hlasovať a či chcú podporiť rodiny,“ uviedol Šipoš.

Spoludiskutujúci v relácii, podpredseda Hlasu-SD a poslanec parlamentu Erik Tomáš netají porozumenie pre to, ak sa majú prostriedky na pomoc rodinám nájsť aj prostredníctvom zdanenia nadmerných ziskov a mimoriadneho bankového odvodu, chce však vidieť konkrétne návrhy. Zopakoval zároveň, že Hlas-SD podporu podmieňuje rozšírením navrhovaného balíka pomoci. „Aby sa teda opatrenia proti zdražovaniu týkali aj približne 1,6 milióna pracujúcich, ktorí zarábajú menej ako 1 600 eur, a tiež vyše milióna seniorov, poberajúcich penziu, ktorí by mali dostať 14. dôchodok,“ pripomenul.

Obaja sa v krátkosti vyjadrili aj k avizovanému protestu učiteľov. Šipoš rozumie požiadavkám pedagógov na vyššie platy, upozornil však, že je na to potrebné nájsť zdroje a v ich hľadaní a návrhoch mal byť podľa neho oveľa aktívnejší minister školstva Branislav Gröhling (SaS). Tomáš považuje za frašku, ak minister školstva i minister financií chcú osobne podporiť protesty učiteľov, namierené voči vláde, ktorej sú členmi.

Šipoš takisto vyjadril nádej, že sa do leta podarí vyriešiť mzdy pre zdravotníkov. „Je tu viacero návrhov, musíme poctivo nájsť zdroje,“ dodal s tým, že prípadný opozičný návrh na odvolanie šéfa rezortu zdravotníctva Vladimíra Lengvarského (nominant OĽaNO) by nepodporil.

Tomáš zasa v záverečnej rubrike Áno-Nie vylúčil, že by nezaradená poslankyňa Romana Tabák vstúpila do Hlasu-SD. „Nie, nemali by sme o ňu záujem. Ona má ponuku z inej strany, pokiaľ viem. Tuším od Sme rodina, teda špekuluje sa o tom,“ uviedol.

(tasr)

Ďalšie články