Boris Kollár by Tabák a Hatrákovú privítal vo svojom klube

Boris Kollár. Foto: Jaroslav Novák/TASR Boris Kollár. Foto: Jaroslav Novák/TASR

AKTUALIZOVANÉ Ak by dve poslankyne, ktoré vylúčil klub Obyčajných ľudí, neprešli do opozície, bolo by to pre vládu podľa šéfa parlamentu lepšie.

Predseda Národnej rady a líder hnutia Sme rodina Boris Kollár dnes kritizoval postoj strany SaS, ktorá podľa neho spustila kampaň proti hnutiu OĽaNO a jeho lídrovi Igorovi Matovičovi po tom, ako parlament neschválil väzbu pre lídra opozície Roberta Fica. „Ak chce Richard Sulík povaliť vládu, nech to povie otvorene a priamo,“ doplnil. Na adresu poslankýň Romany Tabák a Kataríny Hatrákovej, vylúčených pre dané hlasovanie z klubu OĽaNO, povedal, že bude rád, ak neprejdú do opozície. Deklaroval, že v Sme rodina majú dvere otvorené.

Povedal to v diskusnej relácii TA3 V politike.

Fico svoje obvinenie vníma ako účelové, ide podľa neho o politický boj, ktorého cieľom je zatvoriť opozičného lídra. Zdôrazňuje, že na to bude reagovať robením ešte tvrdšej opozičnej politiky. „My chceme vyhrať a vyhráme parlamentné voľby,“ dodal.

Kollár kritizoval aj sudcov

Kollár v relácii tiež uviedol, že chce otvoriť otázku porušovania ľudských práv zo strany sudcov pri ich rozhodovaní. S touto témou chce prísť na pondelkovú koaličnú radu.

Kollár poukázal na to, že v parlamente silnejú hlasy, aby sa riešili množiace sa prípady, keď ústavný súd, prípadne európske inštitúcie konštatujú porušovanie základných ľudských práv pri rozhodovaní justičných orgánov. „Toto je vážna vec a ak sa to v prípade jedného sudcu stane opakovane, buď to robí naschvál, alebo je nekompetentný, oboje je neprijateľné,“ skonštatoval.

Takéto prípady by sa podľa neho mohli riešiť v súlade s princípom trikrát a dosť. Sankciou pre sudcu by mohlo byť podľa neho preradenie na nižší stupeň súdu.

Predseda Smeru-SD Robert Fico poukázal aj na možný únik informácií z polície. „Prezident Policajného zboru, ktorý o tom nemá čo vedieť a už vôbec nemá o tom čo rozprávať, pred najvyššími ústavnými činiteľmi hovoril, že sa pripravuje obrovská bezpečnostná akcia,“ priblížil. Kollár reagoval, že v tejto veci požiadal premiéra Eduarda Hegera (OĽaNO), aby zvolal bezpečnostnú radu štátu.

Nové tresty pre sudcov, naopak, nie sú potrebné podľa podpredsedu strany Za ľudí Juraj Šeliga. Súčasná legislatíva je podľa neho dostatočná. Uviedol to v reakcii na iniciatívu predsedu parlamentu.

„Sudcovia sú v prípade pochybenia za svoju rozhodovaciu činnosť zodpovední, disciplinárne a dokonca i trestnoprávne. Zodpovednosť je koncipovaná veľmi široko a prísne,“ skonštatoval s tým, že na akékoľvek zmeny nevidí dôvod. Preradenie sudcov na nižší stupeň súdu, ktoré by chcel Kollár zaviesť v prípade, že sudca trikrát poruší ľudské práva súdených, je podľa neho možné aj dnes.  

Šeliga zdôraznil, že sudcu nemožno trestať za legitímny a obhájiteľný právny názor. „Iná je, samozrejme, situácia, ak by sudca úmyselne urobil chybu, krivil spravodlivosť alebo iné nezákonné konanie, v takom prípade máme oprávnené subjekty, ktoré majú právo iniciovať disciplinárne konanie voči sudcovi, kde najvyšší trest je vyzlečenie z talára,“ skonštatoval.

Kollár s Ficom sa zhodli na bankovom odvode

Kollár sa vyjadril aj ku koaličnej téme sporu o protiinflačný balíček. Cestou k dohode celej koalície by vraj mohlo byť spoločné rokovanie a dohoda vlády so spoločnosťami, ktorých nadmerné zisky majú byť zdanené. Myslí si to predseda Národnej rady SR a líder hnutia Sme rodina Boris Kollár, ktorý v diskusnej relácii TA3 V politike povedal, že ústretový postup firiem by mohol zmeniť aj postoj Richarda Sulíka a strany SaS.

„Som presvedčený, že by pomohlo, ak by sme to len tak nenariadili, ale sa s firmami vrátane bankového sektora stretli a dohodli sa na tom, koľko a akým spôsobom môžu v týchto ťažkých časoch prispieť. Verím, že aj firmy budú ústretové,“ zdôraznil Kollár. „Toto by mohlo presvedčiť aj Richarda Sulíka, ktorý ich v rámci svojej politiky legitímne bráni,“ povedal Kollár.

Spolu so svojím kolegom v diskusii, predsedom Smeru-SD a poslancom parlamentu Robertom Ficom sa zhoduje v tom, že okrem zdanenia nadmerného zisku bohatých firiem by sa mal opätovne zaviesť bankový odvod.

Fico je dokonca za to, aby bol tento odvod aj trojnásobne vyšší ako v minulosti. „My v každom prípade musíme hľadať zdroje tam, kde sú, a musíme ich poskytnúť rýchlo,“ uviedol o nutnosti opatrení proti zdražovaniu. Uistil, že za zdanenie nadmerných ziskov a bankový odvod jeho strana v parlamente zahlasuje, bude však proti tomu, ak by sa mali prostriedky na protiinflačný balíček negatívne dotknúť príjmov samospráv. „Za toto nikdy nebudeme hlasovať, aby sa bralo samosprávam. Tie nebudú mať potom inú možnosť, ako zvyšovať miestne dane,“ upozornil Fico na jeden z krokov, ktoré avizovali samosprávy ako vynútenú reakciu na nižšie príjmy pre mestá a obce.

(tasr, mag)


Ďalšie články