Slovenskí kňazi ukazujú, ako vyzerá služba blížnym v praxi. Desiatky z nich pracujú v kolabujúcich nemocniciach, starajú sa o zomierajúcich a odbremeňujú tak zdravotníkov. Ich skupiny by sa mali v nasledujúcich dňoch ešte rozšíriť o ďalšie mestá.

Kňazi na východe Slovenska vyrazili do prvých radov boja proti koronavírusu. Košická arcidiecéza 9. januára informovala, že mladí kňazi sa prihlásili ako dobrovoľníci na výpomoc v kolabujúcich nemocniciach počas koronakrízy.

Prvá skupina sa sformovala v Prešove. Má 14 kňazov a koordinuje ju Dalibor Ondrej, farár Veľkej Lodiny. Jeho úlohou je slúžiť pri vstupe do nemocničnej budovy a rozdeľovať pacientov, čím uľahčuje prácu zdravotníkom. Arcidiecéza ďalej informuje, že piati kňazi pôsobia priamo na covid oddeleniach, kde nahrádzajú starším ľuďom chýbajúci sociálny kontakt a následne informujú o ich stave blízku rodinu, ktorá nemá na oddelenie prístup.

V Košiciach pôsobí ešte väčšia skupina kňazov, počtom 23. „Teraz počas aktuálneho lockdownu, keďže sme ako kňazi vyblokovaní v tom priamom kontakte, rozhodli sme sa priblížiť k najzraniteľnejším a čosi pre nich pozitívne urobiť. Po úvodných rokovaniach nás zadelili do niekoľkých skupín, kde by sme mohli byť osožní,“ uviedol kňaz Jozef Kmec.

Košickí kňazi robia ľahšie úkony ako meranie telesnej teploty pri vchode do nemocnice, vykonávajú administratívnu prácu, vypisujú formuláre a niektorí pomáhajú v skladoch so zdravotníckym materiálom. V košickej nemocnici pôsobí priamo na covid oddelení tiež päť kňazov.

„V najbližších dňoch by sa dobrovoľnícka služba mala rozšíriť o 6 kňazov v Bardejove, 4 kňazov vo Svidníku, 6 kňazov v Snine, 4 kňazov v Trebišove a 4 kňazov v Humennom,“ uvádza arcidiecéza. Zároveň dodáva, že s touto ponukou oslovila aj nemocnice vo Vranove nad Topľou a v Michalovciach.

Pochválil ich arcibiskup aj Záborská

Iniciatívu mladých kňazov pochválil aj arcibiskup Košickej arcidiecézy Mons. Bernard Bober. „Spontánna iniciatíva našich mladých kňazov ma pochopiteľne potešila a dal som súhlas na výpomoc, pretože naozaj niektoré nemocnice majú personálny nedostatok. Samozrejme, že som bol povzbudený ich ochotou a od začiatku som im zdôrazňoval, aby boli opatrní, naozaj predovšetkým bezpečnosť a musíte sa zodpovedne chrániť. Ja žehnám na diaľku všetkých tých, ktorí sa tak iniciatívne chytili tejto aktivity, žehnám aj našich chorých v nemocniciach, pretože potrebujú duchovnú pomoc,“ uviedol biskup.

Rovnako sa na adresu nezištných kňazov vyjadrila predsedníčka kresťanskej únie Anna Záborská. Spomínaní duchovní podľa nej robia dobré meno veriacim na Slovensku ako aj cirkvi. „Veriaci sú občania, ktorí sú príkladom solidarity a služby v prospech spoločného dobra, osobitne tých najslabších. Aj toto je Cirkev na Slovensku,“ napísala na sociálnej sieti.

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.