Slovenskí kňazi ukazujú, ako vyzerá služba blížnym v praxi. Desiatky z nich pracujú v kolabujúcich nemocniciach, starajú sa o zomierajúcich a odbremeňujú tak zdravotníkov. Ich skupiny by sa mali v nasledujúcich dňoch ešte rozšíriť o ďalšie mestá.

Kňazi na východe Slovenska vyrazili do prvých radov boja proti koronavírusu. Košická arcidiecéza 9. januára informovala, že mladí kňazi sa prihlásili ako dobrovoľníci na výpomoc v kolabujúcich nemocniciach počas koronakrízy.

Prvá skupina sa sformovala v Prešove. Má 14 kňazov a koordinuje ju Dalibor Ondrej, farár Veľkej Lodiny. Jeho úlohou je slúžiť pri vstupe do nemocničnej budovy a rozdeľovať pacientov, čím uľahčuje prácu zdravotníkom. Arcidiecéza ďalej informuje, že piati kňazi pôsobia priamo na covid oddeleniach, kde nahrádzajú starším ľuďom chýbajúci sociálny kontakt a následne informujú o ich stave blízku rodinu, ktorá nemá na oddelenie prístup.

V Košiciach pôsobí ešte väčšia skupina kňazov, počtom 23. „Teraz počas aktuálneho lockdownu, keďže sme ako kňazi vyblokovaní v tom priamom kontakte, rozhodli sme sa priblížiť k najzraniteľnejším a čosi pre nich pozitívne urobiť. Po úvodných rokovaniach nás zadelili do niekoľkých skupín, kde by sme mohli byť osožní," uviedol kňaz Jozef Kmec.

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.