15. mája, 06:32

Zelená politika v poľnohospodárstve nás vedie do slepej uličky, na konci ktorej stoja hladní ľudia

Zelená politika v poľnohospodárstve nás vedie do slepej uličky, na konci ktorej stoja hladní ľudiaIlustračné foto: Žatvu sóje fazuľovej na dolnom Zemplíne. Roman Hanc/TASR
Anna Čujová Študentka ekonómie.

Pestovanie plodín či živočíšna výroba sa pri súčasných požiadavkách konzumentov bez umelých hnojív nezaobíde. Ak ale nemáme v úmysle zmeniť naše stravovacie návyky a prestať plytvať potravinami, nemá význam hrať sa na udržateľné poľnohospodárstvo. Odnesú si to totižto opäť tí najchudobnejší.

Ak ste si ešte doteraz mysleli, že nákupom ekologických potravín pomôžete zlepšeniu stavu životného prostredia, vedzte, že je to úplne inak. V prípade, že by sa celá produkcia potravín opierala iba o ekologické poľnohospodárstvo, pri nezmenenej spotrebe by sme takto využívali prírodne zdroje v rovnakej alebo ešte väčšej miere, ako je to v súčasnosti. A vo svete by pravdepodobne nastal hlad obrovských rozmerov.

Príkladom prvého takéhoto nepodareného experimentu je Srí Lanka. Tam po ohlásení desaťročného plánu prechodu na čisto ekologické poľnohospodárstvo sa prvé problémy objavili hneď po polroku. Tento typ obrábania pôdy de facto ráta so znížením produkcie, keďže sa pri ňom nepoužívajú umelé hnojivá a pesticídy. Aj z tohto dôvodu tam ceny potravín prudko vzrástli. Pod nátlakom protestov nakoniec Srí Lanka z veľkej časti ustúpila zo svojho ambiciózneho plánu.

Scenár o ekologickom poľnohospodárstve sa objavuje aj v Európskej zelenej dohode. Táto časť Green Dealu predpokladá rozšírenie ekologickej poľnohospodárskej produkcie zo súčasných 8,5 percenta na 25 percent rozlohy obrábanej pôdy v EÚ do roku 2030. Jedným z cieľov takejto politiky je aj zlepšenie príspevku ekologického poľnohospodárstva k trvalej udržateľnosti životného prostredia. EÚ tak v snahe byť v lídrom v oblasti ekologických riešení nepriamo navádza a inšpiruje aj ostatné krajiny k tomu, aby zavádzali takúto stratégiu do svojej politiky. Vyjadrenia známeho a polemického analytika Bjorna Lomborga pre Wall Street Journal však naznačujú, že ak sa budeme uberať týmto smerom, je to zlá správa pre snahu o zabezpečenie celosvetovej potravinovej bezpečnosti.

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.