Ruská Federálna bezpečnostná služba (FSB) rozoslala svojim regionálnym pobočkám obežník, v ktorom sa pokúšala vyvrátiť fámy o údajnom smrteľnom ochorení šéfa Kremľa Vladimira Putina. Obežník mal však údajne opačný efekt a mnohí regionálni riaditelia FSB na jeho základe dospeli k presvedčeniu, že Putin skutočne trpí vážnou chorobou.

Web televízie Sky News pripomína, že neoverené špekulácie o Putinovom zdraví sa objavujú už niekoľko rokov, ale zintenzívnili sa po tom, ako nariadil vojenskú inváziu na Ukrajinu.

Americký časopis pre globálne otázky New Lines napísal, že ústredné vedenie FSB nedávno rozoslalo riaditeľom všetkých svojich pobočiek po celom Rusku "prísne tajný obežník". Podľa Christa Grozeva z investigatívneho servera Bellingcat ich touto formou vyzvalo, aby "neverili fámam o prezidentovej smrteľnej chorobe".

"Riaditelia boli ďalej inštruovaní, aby vyvracali fámy takéhoto druhu, ktoré by sa mohli šíriť v regionálnych pobočkách FSB," uvádza Grozev, šéf investigatívneho oddelenia Bellingcatu.

Citoval pritom nemenovaný zdroj z jednej z regionálnych centrál FSB, ktorý tento obežník čítal — podľa neho však mala táto bezprecedentná výzva úplne opačný efekt. Väčšina funkcionárov FSB, uvádza, naopak uverila, že Putin skutočne trpí nejakou vážnou chorobou, keď to vedenie agentúry malo potrebu takto popierať.

Zvuková nahrávka oligarchu

Magazín New Lines okrem toho získal zvukovú nahrávku, na ktorej nemenovaný oligarcha blízky Kremľu hovorí o tom, že ruský prezident je "veľmi chorý" a trpí "rakovinou krvi". O aké konkrétne nádorové ochorenie krvi by malo ísť, však neuviedol.

(viac…)

Najnovšie autorské články