Digitálna kominterna: dominujú agresívni idioti, normálni ľudia sa stiahnu

Martin Weiss
Louis de Caulery: Stavba Babylonskej veže. (1600-1620) Zdroj: webumenia.sk/dielo/SVK:SNG.O_1126

Digitálna kominterna: dominujú agresívni idioti, normálni ľudia sa stiahnu

Louis de Caulery: Stavba Babylonskej veže. (1600-1620) Zdroj: webumenia.sk/dielo/SVK:SNG.O_1126

Jeden z inteligentnejších článkov, ktoré si v súčasnosti môžete prečítať o všadeprítomnej téme sociálnych sietí, dezinformácií, spoločenskej polarizácii a s tým súvisiacich veciach, napísal minulý mesiac psychológ Jonathan Haidt.

Možno ho odporučiť každému, kto ešte verí, že problém sociálnych sietí sa vyrieši, len čo sa z nich naučíme odstraňovať nevhodný obsah a nevyhovujúcich ľudí. Aj keď je aj on, tak ako väčšina podobných textov, lepší v deskripcii ako v preskripcii – teda v návrhoch, čo by sa malo robiť –, aj tak si zaslúži ocenenie. Už počnúc názvom, ktorý neobsahuje žiadne zo spomínaných kľúčových slov a znie: Prečo bolo posledných desať rokov amerického života výnimočne hlúpych.

Haidt sa vystríha súdov, či sú teraz ľudia horší alebo lepší ako predtým a či sú sociálne siete samy o sebe zlé alebo dobré. Sleduje štrukturálny vývoj sociálnych sietí a spája ho s poznatkami psychológie. Upozorňuje nás tak na body, ktorých význam môže laikovi uniknúť.

Martin Weiss
Štandard pro

Ak ste predplatiteľom, prihláste sa tu.

Pokračujte v čítaní pomocou jednej z týchto možností:

Štandard na mesiac

iba 7,99€— každý mesiac

  • odomknuté okamžite
  • platba kartou a prevodom

Štandard na rok

iba 89,00€— každý rok

  • odomknuté okamžite
  • platba prevodom

Svet je od 24. februára v pohybe, z ktorého sa rodí nový svetový poriadok. Štandard ponúka svojim čitateľom pohľad za penu dní, hlbšie analýzy a texty, ktoré pomáhajú pochopiť a vysvetliť kontext toho, čo sa deje vo svete politiky, ekonomiky či náboženstva.

Ak ste si predplatili Štandard do 31. augusta 2022 v akejkoľvek forme, cena predplatného sa pre vás celých nasledujúcich 12 mesiacov nezmení.

Ak máte problém, kontaktujte nás na [email protected]