16. mája, 05:49

Digitálna kominterna: dominujú agresívni idioti, normálni ľudia sa stiahnu

Digitálna kominterna: dominujú agresívni idioti, normálni ľudia sa stiahnuLouis de Caulery: Stavba Babylonskej veže. (1600-1620) Zdroj: webumenia.sk/dielo/SVK:SNG.O_1126

Jeden z inteligentnejších článkov, ktoré si v súčasnosti môžete prečítať o všadeprítomnej téme sociálnych sietí, dezinformácií, spoločenskej polarizácii a s tým súvisiacich veciach, napísal minulý mesiac psychológ Jonathan Haidt.

Možno ho odporučiť každému, kto ešte verí, že problém sociálnych sietí sa vyrieši, len čo sa z nich naučíme odstraňovať nevhodný obsah a nevyhovujúcich ľudí. Aj keď je aj on, tak ako väčšina podobných textov, lepší v deskripcii ako v preskripcii – teda v návrhoch, čo by sa malo robiť –, aj tak si zaslúži ocenenie. Už počnúc názvom, ktorý neobsahuje žiadne zo spomínaných kľúčových slov a znie: Prečo bolo posledných desať rokov amerického života výnimočne hlúpych.

Haidt sa vystríha súdov, či sú teraz ľudia horší alebo lepší ako predtým a či sú sociálne siete samy o sebe zlé alebo dobré. Sleduje štrukturálny vývoj sociálnych sietí a spája ho s poznatkami psychológie. Upozorňuje nás tak na body, ktorých význam môže laikovi uniknúť.

Za okamih, ktorý ukázal dvojznačnú silu sociálnych sietí, sa často považuje rok 2011, rok Arabskej jari a hnutia Occupy. Haidt upozorňuje na to, čo sa stalo v roku 2009. Vtedy Facebook zaviedol možnosť verejne „lajkovať“ príspevky a Twitter možnosť ich „retweetovať“, čiže zdieľať. Oba prvky od seba platformy navzájom odkopírovali a sú pre nich zásadné. Tu začína „virálnosť“, ako ju poznáme.

Tá priniesla mnoho zaujímavého, čo sa týka demokratizácie verejnej diskusie. Ale tiež vzostup moci ľudí, ktorí sú v tejto sociálnej hre nezvyčajne úspešní. „Táto nová hra povzbudzovala nepoctivosť a dynamiku davu,“ píše Haidt. „Používatelia boli vedení nielen svojimi skutočnými preferenciami, ale tiež predchádzajúcou skúsenosťou odmeny a trestu a schopnosti predvídať, ako budú ostatní reagovať na každú novú akciu. Jeden z inžinierov v Twitteri, ktorý pracoval na funkcii retweet, neskôr priznal, že svoj príspevok ľutuje. Twitter sa preto stal škaredším miestom. Keď sledoval, ako sa s použitím tohto nástroja formujú twitterové davy, pomyslel si: ,Ako by sme dali štvorročnému dieťaťu nabitú zbraň.‘ “

Hon na ľudí, nič nové v dejinách

Tu nastupuje mechanizmus honov na ľudí, ktorý, samozrejme, nie je nič nové v dejinách, len sociálne siete sú k nemu dokonale prispôsobené. Tá narastajúca hlúposť je okrem iného zosilnená tým, že, ako Haidt dokladá s odkazom na niekoľko štúdií, na sociálnych sieťach sa správajú ako agresívni idioti len malé množstvo ľudí. Ale tí postupne začnú konverzácii dominovať, pretože odpudia všetkých normálnych ľudí, ktorí na to nemajú žalúdok a stiahnu sa.

Často sa hovorí o tom, ako sociálne siete polarizujú spoločnosť do nezmieriteľných bublín. Lenže oni menia život aj vo vnútri týchto bublín. Americký autor Freddie DeBoer v roku 2017 popísal v kultovom texte Planéta policajtov atmosféru v americkom progresívnom on-line svete:

„Woke svet je svetom donášačov, informátorov a udavačov. Pozrite sa na akýkoľvek priestor zasvätený sociálnej spravodlivosti a čo uvidíte? Nikdy nekončiaci monitoring. Každý je súdený. Každý je podozrivý. Čokoľvek, čo poviete, sa preberá, skúma a analyzuje, aby sa našiel nejaký prehrešok. Každý je tam detektívom v oddelení problematickosti a obchádza okrsok sedem dní v týždni dvadsaťštyri hodín denne. Ustavične hľadáte niekoho zlého, ktorý robí zlé veci, hľadáte, ako obviniť spisovateľa, umelcov a obyčajných ľudí z niečoho, z čohokoľvek. Je tento film nejako populárny? Dajte mi pár hodín a 800 slov a ja vám dám obžalobu. To je dnes liberalizmus – hľadanie zlých ľudí robiacich zlé veci. Akoby boli archeológovia prehreškov, ktorí kopú čoraz hlbšie, aby zistili, kto je dobrý a kto je zlý.“

(viac…)

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.