Uplynulý týždeň priniesol vlnu vandalských útokov na kostoly v USA, snahu o podpálenie ďalšieho pro-life centra aj protesty pred domami sudcov. Senát medzitým odmietol ďalší radikálny propotratový zákon.

Amerika rieši otázku potratov škandalóznym spôsobom. Rastie násilie, mediálny tlak, všadeprítomné hoaxy, útoky na katolícku cirkev a kresťanov. Na prvý pohľad je zrejmé, že prituhuje. Očakáva sa totiž, že päť sudcov Najvyššieho súdu chce zvrátiť 49 rokov staré rozhodnutie Roe vs. Wade, ktoré odvodilo právo na potrat z textu americkej ústavy. Pätica sudcov sa domnieva, že žiadne také právo v ústave nie je, preto si tému potratov majú riešiť jednotlivé štáty USA samostatne. Na Slovensku sme tento princíp volali kultúrno-etická zvrchovanosť. V EÚ to dnes funguje (Poľsko má potraty obmedzené, Maďarsko či Francúzsko veľmi dostupné), dokáže to napodobniť aj USA?

O tom rozhodne hlasovanie 9 sudcov Najvyššieho súdu, piati z nich avizujú, že to zmeniť chcú. Ale v konzervatívnych kruhoch sa najnovšie špekuluje, že jeden z nich – Brett Kavanaugh – si nemusí byť svojím rozhodnutím úplne istý. O tom, že môže byť najslabším ohnivkom reťaze, môže nepriamo svedčiť aj to, že čelí systematickému cielenému tlaku liberálnych aktivistov. Kavanaugha sa liberálne médiá a aktivisti snažili zlikvidovať ešte, keď kandidoval za sudcu. Zvolený bol najmä vďaka tomu, že dokázal enormnému tlaku čeliť a že mal podporu republikánov a najmä prezidenta Trumpa.

Ako tieto pochybnosti vznikli?

V pondelok usporiadala organizácia Ruth Sent Us, ktorá stojí za násilnými vyhrážkami, protest aj pred domom sudcu Alita, ktorý je autorom predbežného rozhodnutia Najvyššieho súdu. Ale najpočetnejšie a údajne aj najagresívnejšie zhromaždenia sa počas celého týždňa konajú pred domom sudcu Kavanaugha.

K symbolike patria červené rúcha absurdne odkazujúce na seriál Príbeh služobníčky, ktorý hovorí o dystopickej hrozbe teologickej vlády v USA. Na tom porovnaní nesedí nič, ale to nijako zvlášť neprekvapuje.

https://twitter.com/KatrinaTrinko/status/1524532614874509312

Práve Brett Kavanaugh sa spomína najčastejšie. Neznamená to, že by sme vedeli, že zmenil názor, stále ide iba o špekulácie. Napríklad ľavicový portál Vox upozorňuje, že pri Kavanaughovi by mali byť pochybnosti o jeho hlasovaní najmenšie, keďže práve z jeho dvoch vystúpení, v ktorých kritizoval rozhodnutie Roe vs. Wade, vychádzal vo svojom predbežnom rozhodnutí aj sudca Alito. Kavanaugh by mal preto patriť k opore konzervatívnej väčšiny.

(viac…)

Najnovšie autorské články