Hospodársky je obeťou tejto vojny hneď po Ukrajine Európska únia

Daniel Kaiser
Neformálny samit lídrov krajín EÚ vo Versailles. Foto: TASR/AP

Hospodársky je obeťou tejto vojny hneď po Ukrajine Európska únia

Neformálny samit lídrov krajín EÚ vo Versailles. Foto: TASR/AP

Správa z utorkového večera o tom, že Ukrajina zavrela kohútik pre plyn prechádzajúci meracou stanicou Sochranovka, a tým odstavila asi tretinu plynu, ktorý do EÚ tečie z Ruska cez ukrajinské územie, sa u nás absurdne servírovala ako ďalšia rana ruskému plynu.

V skutočnosti je to rana hlavne pre štáty Európskej únie, hoci nie s okamžitým účinkom (pre existenciu zásobníkov), a hoci v tomto prípade rana mieri na krajiny ako Maďarsko, Rakúsko, nie na Nemecko. Druhý dôvod, prečo u nás informciu o kroku Ukrajiny nikto veľmi nešíri, spočíva v tom, že Volodymyr Zelenskyj si tu vynucuje niečo, k čomu Európsku úniu ako celok neprinútil politicky.

Bloomberg tento týždeň napísal, že k desiatim európskym odberateľom plynu, ktorí si už otvorili rubľový účet pri Gazprome, pribudlo medzitým ďalších desať. Keď zatiaľ Únia nepristúpila k embargu na hlavné ruské suroviny a prihliada na to, že hrozbu sankcií jej vlastné firmy neberú vážne, nasadzuje EÚ odvykaciu kúru na ruskom plyne Ukrajina.

Európske vlády medzi dvoma mlynskými kameňmi

Daniel Kaiser

Ak ste predplatiteľom, prihláste sa tu.

Pokračujte v čítaní pomocou jednej z týchto možností:

Štandard na mesiac

iba 7,99€— každý mesiac

  • odomknuté okamžite
  • platba kartou a prevodom

Štandard na rok

iba 89,00€— každý rok

  • odomknuté okamžite
  • platba prevodom

Svet je od 24. februára v pohybe, z ktorého sa rodí nový svetový poriadok. Štandard ponúka svojim čitateľom pohľad za penu dní, hlbšie analýzy a texty, ktoré pomáhajú pochopiť a vysvetliť kontext toho, čo sa deje vo svete politiky, ekonomiky či náboženstva.

Ak ste si predplatili Štandard do 31. augusta 2022 v akejkoľvek forme, cena predplatného sa pre vás celých nasledujúcich 12 mesiacov nezmení.

Ak máte problém, kontaktujte nás na [email protected]